• Salony meblowe w Polsce – przewodnik po najlepszych miejscach

    Salony meblowe w Polsce – przewodnik po najlepszych miejscach

  • Co warto wiedzieć na temat geowłókniny?

    Co warto wiedzieć na temat geowłókniny?

  • Złoty żyrandol - idealne uzupełnienie aranżacji w stylu glamour

    Złoty żyrandol - idealne uzupełnienie aranżacji w stylu glamour

  • Koszt ocieplenia domu o powierzchni 100 m² - analiza szczegółowa

    Koszt ocieplenia domu o powierzchni 100 m² - analiza szczegółowa

  • Jak skutecznie zwalczać kleszcze w ogrodzie?

    Jak skutecznie zwalczać kleszcze w ogrodzie?

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
piątek, 13 sierpień 2021 18:59

Dodatek mieszkaniowy - dla kogo?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
nowe mieszkanie w Lubinie nowe mieszkanie w Lubinie pixabay

Dodatek mieszkaniowy to pomoc pieniężna, którą można otrzymać na pokrycie części kosztów utrzymania nieruchomości do celów mieszkalnych.

Starać się o nią mogą zarówno właściciele, jak i najemcy – pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów. Kto może starać się o dodatek mieszkaniowy?

Nowelizacja ustawy o przyznawaniu dodatków mieszkaniowych

W pierwszej kolejności trzeba wskazać, że od 1 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca dodatków mieszkaniowych. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie innego kryterium dochodowego, które odnosi się do przeciętnego wynagrodzenia, a nie – jak wcześniej - do najniższej emerytury. Kwota ta jest ustalana w oparciu o 3-miesięczny dochód gospodarstwa domowego i nie może przekroczyć w przeliczeniu:

  • 40% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
  • 30% przeciętnego wynagrodzenia na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

To znaczy, że w 2021 roku kwota uprawniająca do uzyskania dodatku mieszkaniowego wynosi 2066,99 złotych dla jednoosobowego gospodarstwa lub 1550,24 z na osobę przy rodzinie wieloosobowej. Nie ma jednak znaczenia miejscowość, w której znajduje się nieruchomość. Takie samo kryterium obowiązuje mieszkańców starej kamienicy w stolicy, jak i osoby, które właśnie kupiły nowe mieszkanie w Lubinie – niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim.

Kryterium metrażowe dodatku mieszkaniowego

By uzyskać dodatek mieszkaniowy, trzeba także spełnić kryterium metrażowe, czyli zamieszkiwany lokal nie może być zbyt duży. Ustalona powierzchnia normatywna wynosi 35 m2 dla gospodarstwa jednoosobowego i rośnie o 5 metrów z każdą kolejną osobą: dla 2 osób będzie to 40 m2, dla 3 osób – 45 m2 itd. By jednak uniknąć przypadków, kiedy o dodatku mieszkaniowym decyduje pojedynczy metr, o zapomogę można starać się w przypadku lokali o powierzchni normatywnej powiększonej o 30%. Dla jednej osoby będzie to więc 45,5 m2, dla dwóch – 52 m2, dla trzech – 58,5 m2 itd. W przypadku, kiedy wielkość całkowita kuchni i pokoi nie przekracza 60% całości, powierzchnię normatywną można zwiększyć o 50%. Jeśli w gospodarstwie znajduje się osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub wymagająca oddzielnego pokoju – powierzchnię normatywną zwiększa się o 15 m2.

Kto może starać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego?

Wbrew powszechnym przekonaniom, o dodatek mieszkaniowy mogą starać się nie tylko właściciele nieruchomości, którzy w nich zamieszkują. O zapomogę mogą składać wnioski także:

  • najemcy i podnajemcy, który mieszkają w tych lokalach,
  • lokatorzy ze spółdzielczym prawem do lokalu,
  • osoby mające tytuł prawny do lokalu i ponoszące wydatki na jego utrzymanie,
  • osoby zamieszkujące w danym lokalu bez tytułu prawnego, które oczekują na lokal zamienny lub socjalny.

Trzeba jedynie pamiętać, żeby do wniosku o zapomogę dołączyć odpowiedni druk potwierdzony przez zarządcę budynku o zamieszkaniu i ponoszeniu opłat na utrzymanie lokalu. Dodatek mieszkaniowy wynosi nawet do 70% wydatków ponoszonych na utrzymanie powierzchni normatywnej lokalu, ale także nie może być niższy niż 0,5% przeciętnego wynagrodzenia. Można zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie wsparcia, warto więc skorzystać z tej formy pomocy.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

  • Salony meblowe w Polsce – przewodnik po najlepszych miejscach
    Salony meblowe w Polsce – przewodnik po najlepszych miejscach

    Gdy szukamy idealnych mebli do naszego domu lub mieszkania, salony meblowe stają się miejscami, gdzie nasze marzenia o pięknych i funkcjonalnych wnętrzach mogą się spełnić. Warszawa i Poznań, jako dwa z największych miast w Polsce, oferują szeroki wybór salonów meblowych, które przyciągają klientów swoją różnorodnością oraz jakością oferowanych produktów.

    Written on piątek, 19 kwiecień 2024 13:53
  • Co warto wiedzieć na temat geowłókniny?
    Co warto wiedzieć na temat geowłókniny?

    Geowłóknina to materiał syntetyczny, który powstaje w toku obróbki włókien poliestrowych lub polipropylenowych. Tworzywo charakteryzuje się dużą wytrzymałością i zdolnością dopasowania się do kształtu podłoża.

    Written on czwartek, 18 kwiecień 2024 18:34
  • Złoty żyrandol - idealne uzupełnienie aranżacji w stylu glamour
    Złoty żyrandol - idealne uzupełnienie aranżacji w stylu glamour

    Wprowadzenie do świata glamour z złotym żyrandolem

    W każdym domu, niezależnie od stylu, istnieje pewien element, który przyciąga uwagę jak magnes - to właśnie oświetlenie. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wielką rolę odgrywa w aranżacji wnętrza? Często jest to kluczowy detal, który nadaje ton całej przestrzeni. W przypadku stylu glamour jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych jest złoty żyrandol. To on dodaje wnętrzu elegancji i luksusu, stając się prawdziwą ozdobą domu.

    Złoty żyrandol jest symbolem wyrafinowania i dobrego gustu. Jego blask dodaje pomieszczeniom ciepła i przytulności, a jednocześnie podkreśla ich elegancję. Nie ma znaczenia, czy wybieramy klasyczny model czy nowoczesny design - złote detale zawsze będą w centrum uwagi. Ale dlaczego warto postawić na ten konkretny rodzaj oświetlenia? Co sprawia, że złoty żyrandol jest tak wyjątkowy?

    Written on czwartek, 18 kwiecień 2024 17:50
  • Koszt ocieplenia domu o powierzchni 100 m² - analiza szczegółowa
    Koszt ocieplenia domu o powierzchni 100 m² - analiza szczegółowa

    Ocieplanie domów staje się coraz bardziej istotne, zwłaszcza w kontekście rosnących cen energii i potrzeby ograniczenia emisji CO2. W Polsce, zgodnie z obowiązującymi przepisami, budynek energooszczędny wymaga odpowiedniej izolacji termicznej. Warto zapoznać się ze szczegółową analizę kosztów ocieplenia domu, o powierzchni użytkowej 100 m² na przykładzie projektu "Dom na start" z katalogu Muratora.

    Written on środa, 17 kwiecień 2024 11:09
  • Jak skutecznie zwalczać kleszcze w ogrodzie?
    Jak skutecznie zwalczać kleszcze w ogrodzie?

    Z powrotem cieplejszych dni, do naszych ogrodów powracają także kleszcze, stanowiące zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt domowych. Kleszcze, są przekaźnikami groźnych chorób takich jak borelioza, czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych, które mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. W związku z tym, ważne jest, aby znać skuteczne metody na ograniczenie ich obecności w naszym najbliższym otoczeniu.

    Written on poniedziałek, 15 kwiecień 2024 10:19