• Salony meblowe w Polsce – przewodnik po najlepszych miejscach

    Salony meblowe w Polsce – przewodnik po najlepszych miejscach

  • Co warto wiedzieć na temat geowłókniny?

    Co warto wiedzieć na temat geowłókniny?

  • Złoty żyrandol - idealne uzupełnienie aranżacji w stylu glamour

    Złoty żyrandol - idealne uzupełnienie aranżacji w stylu glamour

  • Koszt ocieplenia domu o powierzchni 100 m² - analiza szczegółowa

    Koszt ocieplenia domu o powierzchni 100 m² - analiza szczegółowa

  • Jak skutecznie zwalczać kleszcze w ogrodzie?

    Jak skutecznie zwalczać kleszcze w ogrodzie?

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
czwartek, 28 maj 2020 19:04

Uprawa warzyw - podstawowe informacje

Oceń ten artykuł
(150 głosów)
Uprawa warzyw Uprawa warzyw

Każdy początkujący ogrodnik powinien poznać podstawowe zasady, jakie rządzą uprawą warzyw i owoców. Chodzi tutaj między innymi o to, aby w swoich pracach uwzględniać istnienie czynników klimatycznych takich jak rozkład opadów, wilgotność, temperatura czy nasłonecznienie, bo wszystkie one będą decydować o powodzeniu danej uprawy.

 

Każdy, kto od dawna zajmuje się ogrodnictwem doskonale wie, że opady mają znaczący wpływ na wzrost roślin. Warto wiec zauważyć, że nie wszystkie rośliny są tak samo wrażliwe na niedobór wody. Okazuje się, że najbardziej wytrzymałe na susze są rośliny z głęboko sięgającymi korzeniami. Chodzi tu przede wszystkim o marchew, pomidory, dynie, chrzan oraz szparagi. Nieco mniej wytrzymałe są z kolei buraki, fasola i rabarbar. Na drugim biegunie znajdują się rośliny, które potrzebują bardzo dużo wody. Są to przede wszystkim ogórki, cebula, kapusta, rzodkiewki i sałaty.

 

Wymagania temperaturowe roślin

 

Warzywa mają także swoje wymagania względem temperatury. Do najmniej wymagających można zaliczyć brokuły, kapustę, brukselkę, marchew, cebulę, pora, groch i szparagi. Dobrze znoszą one przymrozki nawet do -5 stopni. Z kolei optymalna temperatura dla ich wzrostu zawiera się w przedziale od 15 do 18 stopni. Należy pamiętać, że obok tych warzyw występują także rośliny, które potrzebują dużo ciepła. Należą do nich przede wszystkim pomidory, ogórki, dynie i fasole. Najlepiej rosną one w temperaturach od 20 do 24 stopni.

 

Nasłonecznienie

 

Aby warzywa zdrowo rosły trzeba też zapewnić im odpowiednią ilość światła. Szczególnie dużo potrzebują go w czasie wschodów. Do warzyw, które potrzebują dużo światła zaliczamy: pomidory, ogórki, fasole i dynie. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku rabarbaru, szpinaku i cebuli na szczypior. Każdy początkujący ogrodnik powinien wiedzieć także, że warzywa dzielą się na te od dnia krótkiego i długiego. Typowe rośliny dnia długiego to: marchew, cebula, burak, rzodkiewka, bób. Przykładami roślin krótkiego dnia są koper i kukurydza. Jest także grupa roślin obojętnych na długość godzin ze światłem słonecznym i przykładem są tu: ogórki, pomidory i fasola.

 

Wybieramy miejsce na ogród

 

Wybierając miejsce na ogród trzeba też zwrócić uwagę na pochylenie terenu wobec stron świata. Najmniej przydatne do uprawy będą tereny o wystawie północnej. W takim miejscu udadzą się jedynie późne kalafiory i selery. Jeśli mamy wystawę południową to warto posadzić tam wczesne ogórki i pomidory. Najlepsze warunki do uprawy warzyw można uzyskać tam gdzie jest wystawa południowa i jednocześnie występują osłony naturalne typu las, wzgórze albo sztuczne w postaci parkanów czy donic. Dzięki temu zwiększa się wilgotność i temperatura powietrza.

 

Myśląc o uprawie warzyw warto zadbać także o odpowiednią glebę. Warzywa na użytek domowy można uprawiać na prawie każdej glebie, pod warunkiem, że nie jest ona podmokła. Dzięki zastosowaniu nawożenia organicznego można wszak podnieść żyzność każdej gleby. Należy pamiętać, że pod uprawę warzyw najlepiej nadają się gleby obojętne i lekko kwaśne. Do warzyw, które mają wysokie wymagania glebowe zaliczyć trzeba: selery, cebule, ogórki i kalafiory. Na glebach klasy III z powodzeniem można uprawiać pory, kapustę, sałaty, pietruszkę czy rzodkiewkę. Niezbyt duże wymagania glebowe z kolei mają pomidory, szparagi i buraki. Jeśli zaś ktoś ma do dyspozycji gleby torfowe może tam posadzić marchew, sałatę czy selery.

  • Salony meblowe w Polsce – przewodnik po najlepszych miejscach
    Salony meblowe w Polsce – przewodnik po najlepszych miejscach

    Gdy szukamy idealnych mebli do naszego domu lub mieszkania, salony meblowe stają się miejscami, gdzie nasze marzenia o pięknych i funkcjonalnych wnętrzach mogą się spełnić. Warszawa i Poznań, jako dwa z największych miast w Polsce, oferują szeroki wybór salonów meblowych, które przyciągają klientów swoją różnorodnością oraz jakością oferowanych produktów.

    Written on piątek, 19 kwiecień 2024 13:53
  • Co warto wiedzieć na temat geowłókniny?
    Co warto wiedzieć na temat geowłókniny?

    Geowłóknina to materiał syntetyczny, który powstaje w toku obróbki włókien poliestrowych lub polipropylenowych. Tworzywo charakteryzuje się dużą wytrzymałością i zdolnością dopasowania się do kształtu podłoża.

    Written on czwartek, 18 kwiecień 2024 18:34
  • Złoty żyrandol - idealne uzupełnienie aranżacji w stylu glamour
    Złoty żyrandol - idealne uzupełnienie aranżacji w stylu glamour

    Wprowadzenie do świata glamour z złotym żyrandolem

    W każdym domu, niezależnie od stylu, istnieje pewien element, który przyciąga uwagę jak magnes - to właśnie oświetlenie. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wielką rolę odgrywa w aranżacji wnętrza? Często jest to kluczowy detal, który nadaje ton całej przestrzeni. W przypadku stylu glamour jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych jest złoty żyrandol. To on dodaje wnętrzu elegancji i luksusu, stając się prawdziwą ozdobą domu.

    Złoty żyrandol jest symbolem wyrafinowania i dobrego gustu. Jego blask dodaje pomieszczeniom ciepła i przytulności, a jednocześnie podkreśla ich elegancję. Nie ma znaczenia, czy wybieramy klasyczny model czy nowoczesny design - złote detale zawsze będą w centrum uwagi. Ale dlaczego warto postawić na ten konkretny rodzaj oświetlenia? Co sprawia, że złoty żyrandol jest tak wyjątkowy?

    Written on czwartek, 18 kwiecień 2024 17:50
  • Koszt ocieplenia domu o powierzchni 100 m² - analiza szczegółowa
    Koszt ocieplenia domu o powierzchni 100 m² - analiza szczegółowa

    Ocieplanie domów staje się coraz bardziej istotne, zwłaszcza w kontekście rosnących cen energii i potrzeby ograniczenia emisji CO2. W Polsce, zgodnie z obowiązującymi przepisami, budynek energooszczędny wymaga odpowiedniej izolacji termicznej. Warto zapoznać się ze szczegółową analizę kosztów ocieplenia domu, o powierzchni użytkowej 100 m² na przykładzie projektu "Dom na start" z katalogu Muratora.

    Written on środa, 17 kwiecień 2024 11:09
  • Jak skutecznie zwalczać kleszcze w ogrodzie?
    Jak skutecznie zwalczać kleszcze w ogrodzie?

    Z powrotem cieplejszych dni, do naszych ogrodów powracają także kleszcze, stanowiące zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt domowych. Kleszcze, są przekaźnikami groźnych chorób takich jak borelioza, czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych, które mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. W związku z tym, ważne jest, aby znać skuteczne metody na ograniczenie ich obecności w naszym najbliższym otoczeniu.

    Written on poniedziałek, 15 kwiecień 2024 10:19