PL EN DE FR
11
GRUDZIEŃ
AKCJA „RATUJEMY ŻYCIE" - LICYTACJA OBRUSÓW
AKCJA „RATUJEMY ŻYCIE" - LICYTACJA OBRUSÓW

AKCJA „RATUJEMY ŻYCIE" - LICYTACJA OBRUSÓW
   

 

Wiedząc doskonale, że życie ludzkie jest wartością nadrzędną postanowiliśmy  zakupić defibrylator, który będzie dobrą inwestycją dla każdej osoby przebywającej    lub odwiedzającej nasze placówki. Do naszego przedszkola i szkół przychodzą dzieci, rodzice, dziadkowie. Nigdy nie wiadomo kiedy i komu defibrylator będzie potrzebny. Mając przygotowanie specjalistyczne w postaci szkoleń dla dzieci i nauczycieli oraz mając odpowiedni sprzęt – jesteśmy profesjonalnie przygotowani w razie nagłej sytuacji. Zakup defibrylatora zostanie sfinansowany z funduszy szkoły i firmy ubezpieczeniowej oraz licytacji obrusów. 

Za pośrednictwem p. Grzegorza Dokurno – któremu serdecznie dziękujemy - uczniowie mają praktyczną okazję zapoznać się jak ratować ludzkie życia. Takie szkolenie mieli lub odbędą uczniowie kl. O-VISP oraz kl. I-IIIGIMN. W ramach przypomnienia takie szkolenia przeszli również i pracownicy Argonaut – zostało ono wzbogacone o instrukcję posługiwania się defibrylatorem. 

W ramach akcji „Ratujemy życie” zebraliśmy w czasie licytacji obrusów 5 005 zł. Jesteśmy wdzięczni za każdą złotówkę, która wesprze zakup defibrylatora do naszych placówek.

Każdy - dzieci, nastolatkowie, sportowcy, ludzie starsi - o każdej porze jest narażony na nagłe zatrzymanie krążenia (NZK). Pomimo faktu że ryzyko NZK rośnie z wiekiem to duży procent ofiar są to osoby bez czynnika zwiększonego ryzyka. Prawdopodobieństwo jest zwiększone u osób z niedokrwienną chorobą serca, na którą cierpi 40% osób po 60 roku życia.

Co robić w przypadku NZK? Defibrylacja jest jedynym udowodnionym sposobem na powrót rytmu bicia serca do normy.

Ile mamy czasu? Jedynie minuty. Przy defibrylacji w przeciągu 3 minut szanse przeżycia są 70%. Po 10 minutach szanse przeżycia są znikome. Defibrylacja:

 • Zabieg ratunkowy, stosowany podczas resuscytacji
 • Polega na wyzwoleniu impulsu elektrycznego prądu stałego,
 • Stosowana jest zewnętrznie przez powierzchnię klatki piersiowej
 • Jest jedynym znanym skutecznym sposobem pomocy poszkodowanym w zaburzeniach rytmu serca zwanych migotaniem komór  oraz częstoskurczem komorowym bez tętna
 • Może być prowadzona przez laików za pomocą  urządzenia AED
 • Jest kluczowym ogniwem łańcucha  ratunkowego

Statystyka mówi sama za siebie:

 • 8 minuty to średni czas dotarcia ambulansu w mieście, 15 minut poza miastem
 • 4 minuty to statystyczny czas od zatrzymania krążenia do zaistnienia nieodwracalnych zmian w mózgu
 • w Polsce rocznie dochodzi do 40 tysięcy zatrzymań krążenia, z czego ok. 50 % poza domem poszkodowanego i szpitalem
 • ok. 80 % dochodzi do zatrzymania krążenia w mechanizmie migotania komór, który można wyleczyć jedynie poprzez użycie defibrylatora
 • prawdopodobieństwo jest zwiększone u osób z niedokrwienną chorobą serca, na którą cierpi 40% osób po 60 roku życia

Oryginalność wykonanych obrusów na licytację przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Chapeau bas! Jak tylko zakupimy defibrylator nie omieszkamy pochwalić się tym faktem!

 

Dziękujemy. 

 

Sylwia Dąbrowska