PL EN DE FR
25
MARZEC
Dzień Teatru
Dzień Teatru

DZIEŃ TEATRU

                Jest wszystkim znany. Często bywa lubiany, zawsze szanowany i podziwiany. Teatr.

                W ramach Dnia Teatru uczniowie klasy 5 odwiedzili dziś kolegów i koleżanki w salach lekcyjnych.  Zaprezentowali tam rys historyczny teatru, jego źródła i etapy powstawania postaci, która współcześnie znana jest wszystkim ludziom na całym świecie. Mówili o starożytnej Grecji i Rzymie, Dionizjach, pierwszym użyciu kurtyny, koturnach i maskach. W krótkich wystąpieniach ujęli najważniejsze momenty formowania się sztuki teatralnej.

                Po wysłuchaniu prezentacji męskiej ekipy z klasy piątej każdy z uczniów mógł przystąpić do sprawdzenia swych wiadomości z zakresu wiedzy teatralnej i napisać krótką pracę testową na ten temat. Obejmowała ona informacje, które od kilku dni widniały na tablicy ściennej na szkolnym korytarzu. O czym można było się dzięki nim dowiedzieć? Każdy, kto je przeczytał, poznał zwyczaje i przesądy teatralne, teatralną frazeologię oraz pojęcia związane z życiem teatru.

                Uczniowie, którzy chcieli aktywnie dołączyć do obchodów Dnia Teatru, przygotowali stroje i maski teatralne. Dzięki ich zaangażowaniu dzisiejsze święto zostało jeszcze pełniej uczczone, na co absolutnie zasługuje, gdyż –jak mówi poetka, Joanna Kulmowa …

To jest teatr. 
A teatr jest po to, 
żeby wszystko było inne niż dotąd. 
Żeby iść do domu w zamyśleniu, 
w zachwycie…

                  Ania Opłat –Michalska