KLASA 5 DEKORUJE SALĘ NA HALLOWEEN

Halloween najhuczniej obchodzone jest w USA, ale także w Kanadzie, Irlandii i Wielkiej BrytaniiTo zwykle święto dzieci, które tego dnia przebierają za wiedźmy, zombie czy upiory i ruszają w obchód po domach, prosząc o cukierki.

Nazwa Halloween najprawdopodobniej pochodzi od staroangielskiego "All Hallows' E'en" i oznacza "wigilię Wszystkich Świętych". Badacze nie są zgodni, jakie dokładnie są korzenie tej tradycji. Najpopularniejsza teoria mówi, że źródeł Halloween należy szukać w celtyckim święcie Samhain.

Celtowie wierzyli, że nocą z 31 października na 1 listopada na ziemię zstępują duchy zmarłych. Owej nocy gasili ogniska, kaganki i pochodnie, aby ich domy wyglądały na niegościnne. Na zewnątrz wykładali pokarm dla duchów. Sami ubierali się w stare, podarte ubrania i chodzili po wsiach udając włóczęgów. Sądzili, że w ten sposób uda się odstraszyć złe duchy.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75477,19113256,halloween-2015-google-swietuje-upiorna-wigilie-wszystkich-swietych.html#ixzz3q3n47zmA

Uczniowie klasy 5 pod nadzorem wychowawcy klasy przygotowują się do świętowania Halloween.

Waldemar Gnoiński