PL EN DE FR
08
KWIECIEŃ
KONKURS POLONISTYCZNY „1 Z 9” W SZKOLE PODSTAWOWEJ
KONKURS POLONISTYCZNY „1 Z 9” W SZKOLE PODSTAWOWEJ

    8 kwietnia reprezentacje klas 4-6 szkoły podstawowej przystąpiły do rywalizacji w II etapie konkursu polonistycznego „1 z 9”. Zawodnicy zostali wyłonieni na podstawie wcześniej napisanej pracy testowej w I etapie. Zdobywcy najwyższych wyników podjęli się kolejnego wyzwania, jakim była ustna rozgrywka przed zgromadzoną widownią.

    Konkurs podzielony został na 3 rundy. W pierwszej z nich uczestniczyli wszyscy, czyli 9 zawodników. W drugiej rundzie pytania dostosowane były do poszczególnych klas, dlatego o miejsce w finale oddzielnie walczyła między sobą reprezentacja klasy 4, 5 i 6. Każda z drużyn: Karolina, Marysia, Inga z klasy 4; Karolina, Ola i Konrad z klasy 5; Karolina, Amelka i Hania z klasy 6 –bezsprzecznie udowodniły, że posiadają wiedzę polonistyczną i żadna z dziedzin języka polskiego     nie jest im obca. Do ostatniej rundy z każdej kategorii wiekowej zakwalifikowała się jedna osoba. Inga, Ola i Karolina (klasa 6) stoczyły między sobą rozstrzygającą walkę, z której jako zwyciężczyni wyłoniona została Ola –uczennica klasy 5. 

  Konkurs –poza znaczną porcją wiadomości polonistycznych –ukazał również całą gamę uczniowskich emocji. Nadzieja na sukces mieszała się z wątpliwościami, pewność siebie ze stresem. Niewątpliwie „1 z 9” był dobrą okazją do sprawdzenia samego siebie również i w takich okolicznościach oraz do nabrania wprawy w radzeniu sobie z nimi.

   Wiedza, emocje uczestników; okrzyki i brawa zgromadzonej publiczności –nad tym wszystkim musiało zapanować jury, w którym nauczyciele: pani Iwona, pani Eva i pan Piotr –doskonale się z tego zadania wywiązali. Kolejne rundy przebiegały niezwykle sprawnie, punktacja i wyniki podawane były niezwłocznie do wiadomości wszystkich zainteresowanych.

      Gdy w tegorocznej edycji „1 z 9” w szkole podstawowej już wszystko jest wiadome i uczniowie klas 4-6 mogą odpoczywać po dobrze wykonanej pracy –do boju szykują się już gimnazjaliści, ponieważ to oni –w przyszłym miesiącu –zajmą miejsca młodszych koleżanek i kolegów we własnych kategoriach wiekowych. Z pewnością czekają nas ciekawe chwile…

                 Ania Opłat –Michalska