PL EN DE FR
23
PAŹDZIERNIK
KONKURS RECYTATORSKI "DUETY"
KONKURS RECYTATORSKI "DUETY"

    Rywalizacja, konkurencja, zmagania –te i wiele innych podobnych pojęć nierozerwalnie przypisane są wydarzeniu, jakim jest każdy konkurs. „Duety” –konkurs recytatorski, nie stanowi od tego założenia wyjątku.

                Już po raz czwarty uczniowie klas 4 – 6 SP ARGONAUT podjęli wyzwanie i zmierzyli się z zadaniem polegającym na zaprezentowaniu wybranego utworu lirycznego przed jury oraz zgromadzoną publicznością. Dla osób postronnych może wydawać się to proste czy łatwe do wykonania. Nic bardziej mylnego! Dla wszystkich uczestniczących w konkursie uczniów występ na scenie był jedynie finałem o wiele bardziej złożonego procesu –wyboru wiersza, nauczenia się  treści, wymyślenia sposobu na prezentację, dobraniem oraz wykonaniem strojów czy rekwizytów. Każdy z tych etapów to czas, energia i praca zainwestowane w cel ponadprogramowy, nieobowiązkowy, „dla chętnych”. Z tych właśnie powodów uczestnikom „Duetów” już na samym początku konkursu można było pogratulować postawy i gorąco ich za nią pochwalić.

                Co przygotowali uczniowie w tym roku? Tematykę wierszy zdominowali bohaterowie zwierzęcy. Zgromadzona publiczność wysłuchała utworów o: „Sójce”, „Baranie”, „Żabie”, „Ptasim radiu” oraz cyklu, pt. „Zoo” czyli uroczych przemyśleń dotyczących, m.in. papugi, zebry, lisa, słonia,  tygrysa czy wilka. Nie zabrakło również tekstów poruszających problemy o naturze raczej refleksyjnej: „Pytania”, „Szalony szal” czy „Świat w którym nie ma drzwi”.

                Każda z klas 4 – 6 miała w konkursie swoich przedstawicieli. Klasę 4 reprezentowały: Olivia, Liwia, Amelia P. i Natasza; klasę 5 –Hania, Dawid i Franek; klasę 6 –Inga G., Karolina, Marysia, Inga Sz., Kaj, Sahil, Bruno, Maks, Ludwik.

                Na scenie naprawdę się działo! Prowadząca i jury musieli stanąć na wysokości zadania, aby dotrzymać kroku uczestnikom, którzy sprawnie zgłaszali swoją gotowość do występu, samodzielnie budowali potrzebną scenografię i prezentowali utwory.

                Kiedy wiersze zostały już przedstawione, wszyscy gorąco współczuli jury. Pani Ola i pan Piotr musieli udźwignąć ciężar wyłonienia zwycięskiego duetu, co nie było łatwym zadaniem. Wreszcie nastąpił moment ogłoszenia decyzji –pierwsze miejsce w tegorocznej edycji otrzymały Inga Sz. i Hania! Jury nie ograniczyło się do przyznania wyłącznie 3 kolejnych miejsc na podium –szerokim gestem „rozdało” również wyróżnienia i nagrody specjalne. Każda z nich była dowodem uznania za wykonaną pracę i chęć doskonalenia własnych umiejętności głośnej prezentacji czy radzenia sobie z występami przed publicznością –czyli za inwestycję w samego siebie…

                Rywalizacja, konkurencja, zmagania –tak, to są elementy towarzyszące konkursowi. Jednak poza nimi na naszej szkolnej scenie pojawiły się zabawa, satysfakcja i zadowolenie ze zrealizowanego zadania.

                Dla wszystkich uczestników konkursu –„PEŁEN SZACUN”…

 

Anna Opłat –Michalska