LUTY
KONKURS RECYTATORSKI "DUETY"

„DUETY” –czyli zmagania recytatorskie, dotychczas były konkursem, w którym rywalizowali ze sobą uczniowie szkoły podstawowej. Od dzisiaj do nich dołączyli najstarsi wychowankowie ARGONAUT –gimnazjaliści. Przygotowane przez nich występy, jakie zaprezentowali w I edycji tej kategorii wiekowej, stanowiły autorskie adaptacje fragmentów dzieł z najwyższej półki literackiej. Zgromadzona publiczność mogła podziwiać sceny z „Dziadów” cz. III Adama Mickiewicza i „Makbeta” Wiliama Szekspira.

To, co działo się na scenie, w pełni komponowało z poziomem prezentowanych utworów. Począwszy od doskonale dobranych elementów scenografii, rekwizytów; przez wspaniałe stroje            i makijaże; na efektach świetlnych czy dźwiękowych kończąc. Jednak najważniejsza była sama gra aktorów. Mimo młodego wieku udało im się oddać nastrój i dramaturgię wybranych scen. Świetnie poradzili sobie z intonacją oraz układami choreograficznymi, które w przypadku akurat tych utworów są niezbędnymi elementami, umożliwiającymi ukazanie dylematów Konrada –Gustawa                             czy rozterek Makbeta.

Koniecznie w tym miejscu należy podkreślić fakt, że gimnazjaliści we wszystkich swoich poczynaniach pracowali samodzielnie. To, co publiczność zobaczyła podczas występu, to wynik wyłącznie ich kreatywności i inwencji twórczej. Z tego też powodu nie zabrakło również i takich elementów, które niewątpliwie wzbogaciły spektakle, ale niekoniecznie zostały opisane                         przez Mickiewicza lub Szekspira. Efekt jednak musiały osiągnąć, gdyż widownia przyjęła je niezwykle ciepłoJ.

Julko, Natalio, Maju oraz Marysiu, Grzegorzu, Klaudio i Olu –bardzo wysoko podnieśliście poprzeczkę Waszym następcom. Zrobiliście wspaniałą rzecz –GRATULACJE!

Anna Opłat-Michalska