MALI BRACI UBOGICH

W imieniu Wszystkich podopiecznych stowarzyszenia MALI BRACI UBOGICH (www.malibracia.org.plchcielibyśmy podziękować za okazane kolejny już raz szczodre serce. Z licytacji i sprzedaży międzynarodowych książek kucharskich oraz darowizny szkoły udało nam się w sumie zebrać 4800zł, co pozwoli zorganizować spotkanie wigilijne i przygotować upominki dla blisko 100 samotnych starszych osób.

Ponownie udowodnili Państwo, że potrafią i chcą się dzielić z potrzebującymi – a to świetny wzorzec dla naszych uczniów. Każda osoba wpłacająca na ten cel pieniądze stała się  Świętym Mikołajem dla samotnej starszej osoby, dla której będzie to jedyna wigilia w roku – jak niewiele czasami potrzeba, aby kogoś uszczęśliwić.

Sylwia Dąbrowska

On behalf of the charges of LITTLE BROTHERS OF THE POOR Association www.malibracia.org.pl  we would like to thank you for showing your generous heart, once again. We managed to collect a total amount of 4800zł, thanks to school donations, also bidding and selling international cookbooks. With this money we will organize a Christmas meeting and prepare gifts for nearly 100 elderly people.

You have proved again your aptitude and good will in sharing with those in need - and this is a beautiful example for our pupils. Everyone that donated money for this purpose became real Santa Claus for a single elderly person, that will not spend Christmas Eve alone this year. It is a tiny gesture that would make someone happy.

Thank you very, indeed!