MODELARZE SKLEJAJĄ RWD-5

"Projekt samolotu RWD-5 opracowali Stanisław Rogalski, Stanisław Wigura i Jerzy Drzewiecki w Warsztatach Sekcji Lotniczej KMSPW. Był to dalszy rozwój samolotu RWD-4. Jako pierwszy z samolotów RWD otrzymał on kadłub spawany z rur stalowych, a zastosowanie silnika z cylindrami wiszącymi pozwoliło na dobrą widoczność z kabiny do przodu. Budowę prototypu rozpoczęto na jesieni 1930 r. Pierwszy lot wykonał 7.08.1931 r. W sierpniu 1931 r. Mieczysław Pronaszko zajął na nim pierwsze miejsce w III Locie Południowo-Zachodniej Polski, a w IV Krajowym Konkursie Samolotów Turystycznych (25.09.-1.10.1931) F. Żwirko i S. Wigura też 1-miejsce. W 1932 r. lub 1933 r. prototyp uległ przeróbce, a silnik wymieniono na Cirrus ”Hermes IV”.

tekst: www.wikipedia.pl

Nasi najmłodsi modelarze zmierzyli się z kartonowym modelem redukcyjnym z kartonu RWD-5. Należało wyciąć z kartonu poszczegolne elementy tego modelu, skleić je i cieszyć się wykonaniem zadania. Nie wszystkim to się udało. Braklo czasu aby dokończyć model. Dokonczymy pracę na kolejnych zajęciach. Szkoda tylko, że model nie ma właściwosci lotnych, a to zawsze byla fantastyczna zabawa. Pamiętać należy, że to model redukcyjny i on nie lata.

Tekst i zdjecia: waldemar Gnoiński