POPRAWNA POLSZCZYZNA

„…iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają…” –te skromne, ale jakże istotne słowa już w XVI wieku wypowiedział Mikołaj Rej. Choć język polski jest niezwykle pięknym językiem, to potrafi być równie trudny czy skomplikowany. Wiedzą o tym wszyscy uczniowie, którzy zmierzyli się z wyzwaniem, jakim niewątpliwie był udział w konkursie „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. „Wziąć czy wziąść”; „sweter czy swetr”; „napisać z dużej litery czy napisać wielką literą” –te i wiele, wiele innych dylematów językowych postawili przed uczniami organizatorzy zmagań. Wiadomo –„trening czyni mistrza…” –zatem każda próba wzmocnienia swoich umiejętności w tym zakresie jest dobrze wykorzystaną szansą, gdyż „jak cię słyszą, tak cię piszą”. Dlatego tak ważne jest, by poprawnie i płynnie posługiwać się polszczyzną. Tego życzymy wszystkim użytkownikom języka polskiego, natomiast uczniom, którzy podjęli się rozwiązania zadań konkursowych, serdecznie gratulujemy!

Anna Michalska-Opłat