PL EN DE FR
29
MAJ
PRACE SEMESTRALNE MAJ 2017
PRACE SEMESTRALNE MAJ 2017

    Kiedy rozpoczyna się nowy semestr nauki szkolnej, wydaje się, że jego kres jest tak bardzo odległy i wystarczy czasu na realizację każdego zadania czy dodatkowej pracy. Nierzadko jednak zdarza się, że deklarowane wcześniej zamiary –mimo że poparte szczerymi chęciami –pozostały wyłącznie planami…

    Na szczęście bywa i tak, że zgłoszony kilka miesięcy temu projekt, po upływie wyznaczonego czasu przyjmuje postać wspaniałej pracy, która nie tylko jest powodem do dumy jej autora, ale przynosi mu realną korzyść w postaci satysfakcjonującej oceny. Takie właśnie nagrody przypadły autorom prac semestralnych, którzy nie zważając na wyścig z czasem, dotrwali do końca zadania, jakie wyznaczyli sobie na początku bieżącego semestru. O czym pisali? Co udało im się stworzyć tym razem? O tym poniżej słów kilka…

    Listę zrealizowanych projektów otwiera praca pod wdzięcznym tytułem: „Księga wiedzy o Pelinku”. Każdy, kto ją przeczyta, pozna legendy, herb czy najsmaczniejsze dania regionalne Pelinku czyli fantastycznej krainy, gdzie nawet szkolna instytucja nosi oryginalną nazwę „N –J –F”, co należy rozszyfrować jako „Nauka –Jest –Fajna”. Barwna szata graficzna książki jest jej dodatkowym atutem.

    Własnoręczne ilustracje są również istotnym elementem kolejnej pozycji, pt. „Potwory z ciemnych kątów mojej szafy”. Doskonale oddają one klimat tego przewodnika po świecie mrocznych postaci, takich jak: Kraguli –żeńskiego demona, Liberysznika czy Gargulców. Wyczerpujące opisy tych postaci zadowolą każdego miłośnika literatury fantastycznej.

    Formę przewodnika przybrała również kolejna praca –„Kraje i zwyczaje świata”. Prezentuje ona najciekawsze informacje o wybranych miejscach z kilku kontynentów. Wiadomości kulturalne, społeczne, polityczne czy kulinarne połączyły się tu w intrygującą i bogatą całość, którą powinien przeczytać każdy, kto planuje odległą, wakacyjną podróż.

    „Frazeologizmy, dialektyzmy, neologizmy” –to tytuł pracy, która łączy w sobie elementy słownika, przewodnika i poradnika dla osób, które są świadome i ciekawe otaczających ich sformułowań językowych. Autorzy połączyli tu zarówno wyjaśnienia tytułowych pojęć, jak i przytoczyli historie „z życia wzięte” jako ilustracje owych wyrażeń.

     Autentyczne opowieści są również podstawą następnej pracy, pt. „Podręczny słownik logiczny”. Jest to zbiór neologizmów, które w codziennych sytuacjach rodzinnych stały się powodem śmiechu –ale i refleksji –dla tych, którym dane było je usłyszeć. „Cięciarka” czyli kosiarka, „opiera stek” czyli wyrostek i „ślubić się” –wziąć ślub –to przykłady materiału badawczego stworzonego słownika.

    „Rumiankowa herbatka” to kontynuacja powieści zrealizowanej w poprzednim semestrze. Każdy, kto przeczytał „Miętową herbatkę” i czekał na ciąg dalszy, z pewnością nie rozczaruje się podczas lektury części II. Połączenie elementów powieści kryminalnej z wątkami fantastycznymi oraz ubarwienie prezentowanej historii znaczną porcją emocji –nie jest łatwym zadaniem. Autorka pracy stanęła jednak na wysokości zadania i poradziła sobie z nim znakomicie.

    Olbrzymią dawkę emocji kryje w sobie również kolejna praca, pt. „Razem”. Losy głównej bohaterki to urocza, przepełniona nastoletnimi rozterkami historia, która wielokrotnie wywołuje  na ustach czytelnika szczery uśmiech, choć nierzadko jest także przyczyną wielkiego wzruszenia. Niepewność, przyjaźń, zazdrość i miłość –te emocje królują w powieści.

    Wśród oddanych prac nie mogło zabraknąć gier planszowych. Choć każda z nich jest inna, wszystkie łączy olbrzymia precyzja wykonania, wielka pomysłowość w formułowaniu pytań i dbałość o oddanie specyficznego klimatu łamigłówki. „Potyczka polonistyczna”, „Harry Potter i jego polonistyczne zmagania” oraz „Skarb piratów” –to tytuły gier, które nie tylko dają możliwość sprawdzenia wiedzy z zakresu języka polskiego. Dzięki przemyślanej strategii i wielkiemu nakładowi pracy nad konstrukcją każdego z elementów –są one rewelacyjnym dowodem na to, że można bawić się i uczyć jednocześnie.

    Każda oddana praca jest inna. Każda jest wspaniała. Każda jest jedyna w swoim rodzaju. Wszystkie zasługują na uznanie. Wszystkim autorom razem –i każdemu z osobna –serdecznie gratuluję!

 

 Ania Opłat –Michalska