SPRILLING BEE W ARGONAUT

Spelling bee to zawody rozgrywające się pomiędzy dziećmi i młodzieżą polegające na literowaniu słów w języku angielskim. Pomysł konkursu wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie znajomość literowania odrywa istotna rolę w edukacji i w życiu codziennym. Pytanie: Could you please spell it? jest zadawane bardzo często i wszędzie.

Druga edycka konkursu Spelling bee odbyła się 5 maja w Międzynarodowej Szkole ARGONAUT. Do konkursu przystąpili uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej. Losowali oni kolejno wyrazy, wymawiali je a następnie literowali.

Zwycięzcy konkursu to:

- I miejsce: Hania z klasy III, Hai z klasy III i Elena z klasy II a

- II miejsce zajęli Ola z III klasy, Victor z klasy I oraz Zosia z klasy II b

- III miejsce zajął Maks z klasy III

Spelling bee to konkurs, który cieszy się ogromną popularnością i w którym uczniowie chętnie biorą udział.

Spelling bee is a competition in which students are asked to spell words in the English language. The concept of this competition originated in the United States, where the ability to spell words plays an essential role at school and in everyday situations. The question: Could you please spell it? is one of the major questions to be asked in American schools.

The second edition of the Spelling bee competition was held on May 5th at the ARGONAUT International School. Contestants were asked to choose, pronounce and spell the chosen words.

The winners are:

-          I place: Hania from third grade, Hai from third grade and Elena from second a grade

-          II place: Ola from third grade, Victor from first grade and Zosia from second b grade

-          III place: Maks from third grade

Spelling bee has always been a number one event among students. Students love spelling words and have fun doing it!

Jolanta Knap