TABLICZKA MNOŻENIA – CZY NAPRAWDĘ JEST TAKA STRASZNA?

Uczniowie klasy 3b udowadniają, że ćwiczyć można też się bawiąc, np. wykorzystując lubianą przez dzieci grę memo. Tabliczka mnożenia jest podstawową umiejętnością matematyczną. Dzieci, które opanują ją w pierwszych latach nauki, nie będą miały problemów z mnożeniem, dzieleniem, ułamkami czy algebrą na kolejnych szczeblach edukacji. To bardzo przydatna umiejętność nawet w dorosłym życiu.
    Opanowanie niezbędnej umiejętności jaką jest tabliczka mnożenia daje poczucie pewności siebie. Dziecko zapytane przez nauczyciela nie powtarza bezmyślnie jak papuga wyniku za kolegą, lecz naprawdę świadomie podaje poprawną sumę. Z kolei uczeń, który tej umiejętności nie opanuje, z biegiem czasu pogłębi w sobie brak poczucia wartości i pewności siebie. Utrata silnego fundamentu może rzutować na jego przyszłość. Im wyższa klasa, tym zadania matematyczne są trudniejsze, a na domiar złego dochodzi nowy materiał i coraz trudniejsze zagadnienia.
     Zatem trzecioklasiści ćwiczą, a ćwiczenie czyni mistrza, więc coraz im do niego bliżej.

Sylwia Dąbrowska