Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 11 styczeń 2021 10:00

Odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Pomiary oświetlenia Pomiary oświetlenia

Przez wieki czas dziennej aktywności uzależniony był wyłącznie od światła słonecznego. Dziś, dzięki sztucznym źródłom światła możemy pracować w zasadzie 24 godziny na dobę. Warto jednak podkreślić, że jakość światła bardzo mocno przekłada się na wydajność pracowników i na ich bezpieczeństwo.

Jakie natężenie światła powinno być na stanowiskach pracy i dlaczego tak niebezpieczna jest niewystarczająca ilość światła?

Dlaczego odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy jest tak ważne?

Według obiegowej opinii brak wystarczającej ilości światła podczas pracy bardzo niekorzystnie wpływa na wzrok. To stwierdzenie nie jest błędne, jednakże niewystarczająca ilość oświetlenia w miejscu pracy, może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje, niż tylko pogłębiająca się wada wzroku. Niewystarczająca ilość światła jest szczególnie niebezpieczna dla wszystkich pracowników fabryk, przedsiębiorstw i magazynów, którzy na co dzień pracują z ciężkimi maszynami. Dobry poziom oświetlenia pozwala uniknąć błędów, które często potrafią kosztować nie tylko zdrowie, ale także i życie. Warto podkreślić także, iż nasz rytm dobowy działa w następujący sposób – im mniejsza ilość światła dociera do mózgu za pomocą oczu, tym większa ilość melatoniny (hormonu snu) uwalniana jest do organizmu, co powoduje zwiększającą się senność. Takie znużenie jest w wyżej wymienionych branżach bardzo niebezpieczne, gdyż mały błąd może być bardzo daleko idący w skutkach.  Jeśli chodzi o pracę biurową, to natężenie światła także jest bardzo istotne, gdyż wpływa na wydajność pracowników. Dlatego też każde stanowisko pracy powinno być regularnie sprawdzane pod względem odpowiedniego natężenia światła.  Pomiary oświetlenia wykonują wyspecjalizowani pracownicy firmy AXO24.

Jakie powinno być natężenie światła w konkretnych miejscach pracy?

Natężenie światła określane jest w luksach (w skrócie-lx). Pomiary oświetlenia pozwalają dokładnie ustalić, czy w danym miejscu pracy światło jest wystarczająco mocne. Oświetlenie na konkretnym stanowisku pracy musi być dostosowane do wykonywanych na nim czynności. Według zaleceń:

  • praca biurowa – 300 lx,
  • praca przy komputerze – 500 lx,
  • prace montażowe – 500 lx,
  • praca przy specjalistycznych maszynach, wyrobie części i narzędzi, mechanice precyzyjnej – 1000 lx.

Jak widać, rozpiętość optymalnego oświetlenia danego stanowiska pracy uzależniona jest w głównej mierze przez rodzaj pracy jaki się wykonuje. Nie mniej jednak, każde stanowisko pracy powinno być dobrze doświetlone, o co musza dbać nie tylko pracodawcy, ale także i sami pracownicy. Pomiary oświetlenia powinny być wykonywane regularnie, a także po każdym remoncie, zmianie instalacji świetlnej, czy przemeblowaniu. Warto wyraźnie zaznaczyć, że sami pracownicy powinni zgłaszać swoim pracodawcom, gdy oświetlenie jest zbyt słabe. Takie badanie trwa krótko i pozwala w pełni rozwiać wszelkie wątpliwości, co do jakości oświetlenia na danym stanowisku pracy. Jedną z najlepszych firm prowadzących pomiary oświetlenia w Warszawie i jej okolicach jest AXO24.