Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 22 sierpień 2022 15:29

Hala widowiskowo sportowa. Projektowanie i budowanie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
hale widowiskowo-sportowe hale widowiskowo-sportowe pixabay

Hale widowiskowo-sportowe to obiekty specjalnego przeznaczenia, które wymagają szczególnego zaplanowania zarówno pod kątem użyteczności, jak i zasad bezpieczeństwa. Jak projektuje się hale widowiskowo-sportowe? Jaki rodzaj konstrukcji należy wybrać i które aspekty uwzględnić?

 

Hala widowiskowa - najważniejsze wymagania projektowe

Obiekty komercyjne o przeznaczeniu artystyczno-estradowym powstają w ostatnich latach coraz częściej. W wielu obszarach kraju występuje wciąż spory niedosyt na tego typu konstrukcje, a starzenie się dostępnych obiektów jedynie przyśpiesza ten proces. Przed generalnym wykonawcą odpowiadającym za realizację stoją jednak w tym przypadku wyzwania zupełnie innej natury w porównaniu do budowy obiektów przemysłowych.

Hala widowiskowa naturalnie musi być zdolna do obsługi nawet kilkuset lub kilku tysięcy osób. Powoduje to realną potrzebę zapewnienia jak najlepszych warunków w zakresie bezpieczeństwa zgodnie z prawem dotyczącym przeprowadzania imprez masowych. Hale tego typu muszą być wyposażone w kilka odrębnych ścieżek ewakuacyjnych, odpowiednio dostosowany układ wentylacji oraz materiały, które zdolne są do obsługi dużych ciężarów. Nie bez znaczenia pozostają aspekty konstrukcyjne. Obiekty budowane są w technologii stalowej, murowanej lub żelbetowej. Ze względu na to, że w wielu przypadkach wymagane będzie zachowanie jak największej przestrzeni otwartej, często stosowanym rozwiązaniem jest budowa bez podpór pośrednich.

Hala widowiskowo-sportowa - główne wyzwania budowlane

Drugą kategorią obiektów są hale widowiskowe wykorzystywane także w celach sportowych. Obiekty te wykonywane są z prefabrykowanych słupów żelbetowych, stalowych dźwigarów kratowych, z użyciem podpór pośrednich lub bez. Hala widowiskowo-sportowa musi charakteryzować się wzmocnioną wytrzymałością. Coraz częściej zleceniodawcy rozważają także dodatkowe zastosowanie technologii polepszających warunki akustyczne obiektu. Kluczowy jest również system cyrkulacji powietrza oraz rodzaj zamontowanego dachu, który będzie bezpośrednio wpływał na poziom hałasu i komfort użytkowania hali zarówno podczas spotkań sportowych, jak i artystycznych. Hala sportowo-widowiskowa jest konstrukcją wymagającą dużego doświadczenia. Szukając generalnego wykonawcy obiektów rekreacyjnych, warto sprawdzić portfolio firmy Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-widowiskowo-sportowe/.

Hale widowiskowo-sportowe - rodzaj konstrukcji i technologia budowy

Hale sportowo-widowiskowe i inne obiekty komercyjne przeznaczone dla sportu i spotkań masowych wykonuje się przy wykorzystaniu różnych technik budowlanych. Najważniejsze to technika murowana i stalowa. W pierwszym wypadku proces budowy trwa znacznie dłużej, obiektu nie można zdemontować i przenieść w inne miejsce, a koszt budowy jest wyższy. Odpowiednie warunki wytrzymałościowe sprawiają jednak, że technika murowana lub hybrydowa, żelbetowo-stalowa, często wybierana jest do realizacji obiektów sportowych.

Hale widowiskowe z kolei mogą wymagać mobilności, a założenia projektowe zleceniodawcy nierzadko obejmują dostosowanie budynku do szybkiej rozbudowy modułowej. Takie warunki perfekcyjnie spełnia budownictwo stalowe, które jest szybkie, najtańsze i pozwala na dobre zagospodarowanie przestrzeni bez użycia podpór wewnętrznych.