Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 01 luty 2021 16:31

Remont i budowa - z firmą budowlaną czy bez?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
remont łazienki remont łazienki

Budowa i remont niezmiennie rodzą zasadnicze pytanie: zlecić je firmie budowlanej, czy zorganizować we własnym zakresie? Pobieżnie rzecz ujmując, skłonność do samodzielnego koordynowania prac i dostaw, a czasami częściowego (lub całościowego, zależnie od wielkości) ich wykonywania, uzasadnia się rachunkiem ekonomicznym.

Istnieje bowiem powszechne przekonanie, że to się bardziej opłaca oraz że potrafimy to zrobić. Czy jednak na pewno tak jest?

Budowa i remont - skala inwestycji a wielkość firmy budowlanej

Prace budowlano-remontowe możemy podzielić na trzy kategorie, ze względu na ich wielkość:

  • małe - obejmujące wymiany okładzin, malowanie, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, drobne prace instalacyjne i elektryczne,
  • średnie – związane ze zmianą aranżacji lub funkcji pomieszczeń, ich powiększania, przebudowy, zmianami sposobu ogrzewania, dobudowami,
  • duże - zajmujące się budową lub przebudową domu, wymianą dachów, docieplaniem obiektów wysokich, ingerencją w konstrukcję budynku.

Podjęcie (lub nie) działań przy robotach, wiąże się z pewnym progiem opłacalności dla przyjmującego zlecenie przedsiębiorstwa. Trudno byłoby zlecić remont łazienki firmie budowlanej, specjalizującej się w przebudowach kamienic i zatrudniającej kilkudziesięciu pracowników. Dlatego należy wybrać wykonawcę o odpowiedniej specjalności (lub specjalnościach) i wielkości. Drobne prace budowlano-remontowe są domeną małych, często rodzinnych firm. Większe prace, jak kapitalny remont, budowa lub przebudowa, warto powierzyć wykonawcom z odpowiednio rozbudowanym potencjałem.

Co może zrobić firma budowlana?

Czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia dla firm budowlanych w zakresie wykonywanych usług? Oczywiście - nie. Różnorodność technologii i mnogość wykonawców na rynku budowlanym pozwala bez problemu wyłuskać tego, który specjalizuje się w interesującej nas branży lub jej dziedzinie:

  • budownictwa ogólnego, które kojarzone jest głównie z budową domów i remontami,
  • remontach - niezależnie od wielkości,
  • specjalistycznej budowlanej, jak tynkarskie, posadzkarskie, suchej zabudowy, malarskie, elewacyjne,
  • izolacjach cieplnych i przeciwwodnych,
  • instalacyjnej wodno - które zrealizują instalacje wodne, kanalizacyjne, centralnego ogrzewania a te wysoko wyspecjalizowane: wentylację i klimatyzację,
  • elektrycznej.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie istnieją firmy budowlane, które mają kompetencje do wykonania każdego rodzaju prac. Większość firm ogólnobudowlanych korzysta z usług podwykonawców głównie w zakresie branży instalacyjnej i elektrycznej. Podobnie sprawa ma się z pracami wysoce specjalistycznymi, jak np. osuszanie budynków, czy wdmuchiwanie izolacji cieplnych, gdyż te wymagają dedykowanych urządzeń i materiałów.

Ekonomia budowy i remontu

Przy planowaniu budowy lub dużego remontu zdecydowanie lepiej jest korzystać z usług jednego przedsiębiorstwa, nawet z uwzględnieniem tego, że będzie potrzebowało wsparcia podwykonawców w zakresie branż. Pomimo na ogół nieco wyższej ceny takiego rozwiązania, wachlarz korzyści jest całkiem spory:

  • gwarancja i rękojmia, spoczywająca na jednym podmiocie,
  • brak ryzyka poniesienia dodatkowych kosztów w przypadku wystąpienia usterki,
  • brak zaangażowania własnego czasu w zakupy materiałów, wybieranie kontrahentów, koordynowanie prac,
  • możliwość ustalenia i dotrzymania konkretnych terminów, których bardzo trudno jest dopilnować przy samodzielnym doborze poszczególnych specjalistów,

Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że firmę budowlaną warto wybrać do każdego rodzaju remontu i budowy. Nie tylko bowiem wymiana dachu, czy przeróbka konstrukcji pozwala postawić się w roli inwestora. Mniej skomplikowane prace - malowanie, zabudowa poddasza także wymagają specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i wprawy.