Wydrukuj tę stronę
wtorek, 07 grudzień 2021 14:22

Rusztowanie elewacyjne - podstawowe założenia konstrukcyjne

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Rusztowanie Rusztowanie pixabay

Rusztowanie instalowane bezpośrednio na elewacji budynku to rozbudowana konstrukcja, której celem jest stworzenie podstaw do realizacji wszystkich niezbędnych prac związanych z renowacją obiektu, jego odnowieniem, a także remontem. Aby rusztowanie elewacyjne spełniało swą rolę, musi ono spełniać szereg założeń technicznych i konstrukcyjnych.

 

Kilka technicznych pojęć

Do rusztowań elewacyjnych zalicza się najczęściej konstrukcje ramowe i stojakowe. Charakteryzują się one specyficzną budową, której podstawą są deski o odpowiednio dobranej grubości i szerokości. Deski te są układane na określonej powierzchni, która musi zapewniać optymalną nośność dla rusztowania i to z uwzględnieniem jego maksymalnego obciążenia. To na nich układane są tak zwane podstawki, które są oparciem dla rusztowania.

1. Rusztowanie ramowe - ten typ konstrukcji wznosi się za pomocą charakterystycznych ram przestrzennych, których budowa jest dość prosta (połączenie dwóch, pionowych profili i dwóch poprzeczek). W tym wariancie pomoc roboczy jest nakładany - za pomocą odpowiednich wypustek - na prostopadłe względem siebie elementy konstrukcyjne. Całość wzmacniana jest za pomocą stężeń, których zadaniem jest zwiększenie sztywności całej konstrukcji rusztowania. Zgodnie z wymogami BHP konieczne jest tu też zainstalowanie bortnic (pełnią rolę krawężników), a także poręczy i odciągów, które są montowane pomiędzy rusztowaniem a zamocowanymi w elewacji kotwami.

2. Rusztowania stojakowe - ten typ rusztowań składa się ze słupków, które jednocześnie są podstawowym elementem nośnym całej konstrukcji. To na nich oparte są tzw. węzły, które - ze względu na swą strukturę - mogą stanowić oparcie dla kolejnych elementów całego układu. Węzły umieszcza się mniej więcej co pół metra, dzięki czemu istnieje możliwość łatwego doboru optymalnej wysokości poszczególnych płaszczyzn roboczych (pomostów). Węzły są również punktami, w których łączy się ze sobą poszczególne elementy zabezpieczeń stanowisk pracy. O bezpieczeństwie tak zaprojektowanej konstrukcji świadczą również wspomniane bortnice, które - tak jak w układzie ramowym - są montowane bezpośrednio do pomostów.

Które z rozwiązań wybrać?

Ramowe rusztowanie elewacyjne sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z relatywnie prostą bryłą budynku. Z ich pomocą można wykonywać kompleksowe prace renowacyjne, a nawet ociepleniowe. Z kolei konstrukcje modułowe - czyli rusztowania stojakowe - sprawdzą się wszędzie tam, gdzie bryła budynku jest skomplikowana, złożona i niejednorodna. Będą one zatem optymalne dla np. budynków projektowanych i budowanych w ściśle określonym stylu, a także dla obiektów specjalnego przeznaczenia, takich jak zamki, stare kamienice itd.

Podsumowując, rusztowanie elewacyjne to coś więcej, niż tylko prosty układ podpór i poprzeczek. To skomplikowana instalacja, której celem jest zapewnienie budowlańcom odpowiednich warunków do wykonywania swej pracy.