Wydrukuj tę stronę
sobota, 10 grudzień 2022 16:00

Jak nakryć stół wigilijny? 4 wskazówki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
serwis obiadowy serwis obiadowy pexels

Boże Narodzenie to najradośniejsze i najbardziej wyczekiwane święta spędzane w gronie rodzinnym. To jedno z najważniejszych wydarzeń w roku liturgicznym upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa.

Obchody świąt Bożego Narodzenia rozpoczyna uroczysta wieczerza wigilijna. W tym czasie cała rodzina zbiera się przy jednym stole, aby wspólnie świętować. Dlatego wszystko musi być dopracowane, a stół wigilijny w tym dniu prezentować szczególnie odświętnie. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak nakryć stół wigilijny, aby wyglądał wyjątkowo.

1. Naczynia i sztućce do spożywania potraw

Nakrywając stół wigilijny, należy rozpocząć od położenia na nim białego obrusa, a następnie odświętnej eleganckiej zastawy. Może to być serwis obiadowy używany podczas uroczystości okolicznościowych lub niedzielnych zjazdów rodzinnych albo specjalny zestaw ze świątecznym wzornictwem. Układając talerze na stole, należy najpierw położyć duży płaski talerz, a na nim głęboki talerz do barszczu lub do zupy. Po spożyciu dań wytrawnych należy zmienić naczynia i położyć talerzyki deserowe oraz filiżanki ze spodkami do kawy lub herbaty.

Po prawej stronie stawiamy szklankę do napoju i układamy serwetki, a na nich sztućce. Ważne, aby były one odpowiednio wypolerowane i w sposób spójny komponowały się z estetyką zastawy stołowej. Warto zainwestować w elegancki zestaw sztućców w oryginalnej stylistyce, między innymi marki Karl Hausmann dostępny w ofercie sklepu Radochy Gospochy. Wśród sztućców powinny znaleźć się: łyżka, duży widelec, nóż, mały widelczyk i mała łyżeczka deserowa. Należy dołożyć wszelkich starań, aby wszystkie elementy pozostawały w tej samej stylistyce.

2. Naczynia i sztućce do serwowania dań

Podanie świątecznego barszczu z uszkami nie jest możliwe bez porcelanowej wazy. Musi ona być elegancka i zapewniać wygodne nalewanie do talerzy. Natomiast ryby, kluski, kapustę, sałatki oraz inne potrawy powinny zostać podane w półmiskach w podobnej stylistyce, w której jest waza i pozostałe naczynia. Natomiast ciasta warto ułożyć pokrojone w kawałki na szklanej lub porcelanowej paterze. Sztućce do nakładania nalewania powinny w sposób spójny komponować się z estetyką naczyń, w których serwowane są dania. Do nalewania barszczu lub innych płynnych dań, potrzebne będą łyżki typu chochle, natomiast do ryb oraz innych potraw specjalne widelce i szczypce.

3. Dekoracje świąteczne

Nakrywając stół wigilijny, nie można zapomnieć o dodatkach oraz różnego typu ozdobach. Trudno wyobrazić sobie wieczerzę wigilijną bez zapalonych świec. Na środku stołu można ustawić lampiony lub stroik z zapalonymi świeczkami. Niezwykle dekoracyjnym elementem okazują się serwetki znajdujące się tuż przy talerzach.

Serwetki wykonane z wysokiej jakości, miękkiego i przyjemnego w dotyku papieru warto wybrać z kolorowym wzornictwem bożonarodzeniowym. Wśród elementów dopełniających oprawę stylistyczną stołu wigilijnego mogą znaleźć się szyszki, ręcznie robione gwiazdki, orzechy, zielone gałązki lub inne dekoracje ustawione przy każdym talerzu albo luźno poukładane.

4. Kolorystyka bożonarodzeniowa

Dekorując stół na wigilię, nie można zapomnieć o odpowiedniej kolorystyce. Oprócz bieli należy pamiętać o akcentach czerwonych, wiśniowych i zielonych. Niezwykłego charakteru dodają elementy brokatowe w odcieniach złotym oraz srebrnym. Wśród barw świątecznych znaleźć można również tonacje pomarańczowe, bursztynowe, żółte, a także brązowe oraz błękitne.