Wydrukuj tę stronę
czwartek, 06 kwiecień 2023 13:09

Modna wanna wolnostojąca. Jak wybrać najlepszą?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
greisslazienki.pl. greisslazienki.pl. Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

To, w jaki sposób postrzegamy nasze łazienki, w ostatnich kilku latach zmieniło się dość istotnie. Jeszcze kilka lat temu pomieszczenie to miało przede wszystkim charakter funkcjonalny. Urządzając wnętrze, skupialiśmy się zatem na optymalnym rozmieszczeniu wszystkich elementów czy prawidłowym doświetleniu poszczególnych stref. Dzisiaj łazienki bardzo często zamieniają się w salony kąpielowe z prawdziwego zdarzenia.

Jednym z charakterystycznych elementów wyposażenia jest w tym przypadku wanna wolnostojąca. Czy warto się na nią zdecydować? Jak wybrać właściwą?

1. Wanna wolnostojąca - rodzaje

2. Baterie do wanien wolnostojących

3. Materiał wykonania

4. Jak ustawiać wanny wolnostojące? Aranżacje

Wbrew obiegowej opinii, wanny wolnostojące wcale nie są przeznaczone tylko do bardzo dużych łazienek - tym bardziej, że poszczególne modele różnią się kształtem i wielkością. Przykładowe wanny wolnostojące znajdziesz na greisslazienki.pl.

Wanna wolnostojąca - rodzaje

Nowoczesne wanny wolnostojące są dostępne w kilku wariantach, dzięki czemu bardzo łatwo dopasować je do warunków panujących w konkretnej przestrzeni. Różnią się kształtem, wymiarami, materiałem, z którego zostały wykonane.

  • Wanny owalne i okrągłe

Prezentują się bardzo efektownie, jednak zajmują sporo miejsca. Z tego względu są wybierane raczej z myślą o wyposażeniu dużych łazienek i salonów kąpielowych. Wanny okrągłe to przeważnie modele o średnicy około 150 cm, natomiast najpopularniejsze rozmiary wanien owalnych to od 85x170 cm do 100x190 cm. Standardowa głębokość takiej wanny mieści się w przedziale 38-47 cm, ale na rynku dostępne są także opcje płytsze.

  • Wanny prostokątne

Ten model doskonale sprawdzi się jako wanna wolnostojąca przyścienna, a zatem idealna do mniejszej łazienki, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wyeksponować ją w pomieszczeniu centralnie. Wanny prostokątne mają od 70 do 100 cm szerokości i 120 do 200 cm długości. Dostępne są także bardzo małe wanny wolnostojące, modele o nietypowych kształtach, na przykład asymetryczne, a także wyposażone w dodatkowe funkcje, jak choćby hydromasaż.

Baterie do wanien wolnostojących

Warto pamiętać, że wanny wolnostojące dostępne w ofercie sklepów wymagają zastosowania specjalnych baterii.

Jeśli wanna ma być ustawiona na nogach lub łapach, stosuje się do niej baterie podłogowe umieszczane tuż przy wannie. Dotyczy to zwłaszcza modeli wyeksponowanych w łazience. Z tego względu warto zadbać o akcesoria funkcjonalne, ale i efektowne, stanowiące ozdobę samą w sobie. Za przykład mogą posłużyć celowo postarzane kraniki w stylu glamour.

Jeśli natomiast interesują cię wanny wolnostojące przyścienne, obudowane, umiejscowione we wnęce lub wpuszczane w podłogę, trzeba kupić baterię nawannową. Rant lub obudowa baterii wymaga wygospodarowania dodatkowego miejsca. W Gdy w grę wchodzą wanny przyścienne, można wykorzystać baterię ścienną.

Materiał wykonania

Wannę wolnostojącą można stworzyć z różnych materiałów różniących się właściwościami. Dużą popularnością, niezależnie od kształtu i rodzaju wanny, cieszą się modele wykonane z akrylu. Wanny akrylowe są lekkie i ciepłe, a jeśli zostaną w jakiś sposób zarysowane, łatwo poddać je regeneracji. W sprzedaży są także wanny wolnostojące ze stali emaliowanej, która jest trwała i długo utrzymuje ciepło. Ciekawym wyborem mogą okazać się wanny z kompozytu.

Jak ustawiać wanny wolnostojące? Aranżacje

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wannę można ustawić na różne sposoby, choć w przypadku małej łazienki możliwości zdecydowanie będą ograniczone. Wanna ustawiona w centrum sprawdzi się przede wszystkim w przestrzeni pokoju kąpielowego. Trzeba jedynie uważać, by nie utrudniała dojścia do pozostałych sanitariatów. Taki montaż może okazać się kłopotliwy ze względu na konieczność doprowadzenia na środek pomieszczenia baterii.