Zestawy hydroforowe w praktyce
Utrzymanie prywatnej instalacji wodociągowej wymaga dodatkowego sprzętu. Ma to znaczenie zwłaszcza w domkach letniskowych lub na obszarze odległym od publicznych wodociągów. Wówczas nie ma innej rady jak wykopanie studni. Własne ujęcie wody to zatem prawdziwy skarb, ale trudno z niego korzystać na co dzień bez zestawu hydroforowego. Taki sprzęt to solidne połączenie elementów, których celem jest pompowanie wody wraz z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia. Można powiedzieć nawet, że porządny zestaw hydroforowy jest wręcz niezbędny, jeśli chodzi o nieprzerwany dostęp do wody.
Zestaw do pompowania wody składa się z dwóch podstawowych elementów. Pierwszym jest pompa, drugim – zbiornik hydroforowy. Towarzyszy im oczywiście stosowny osprzęt, czyli przewód wodny, kabel zasilający, nie pominąwszy wyłącznika ciśnieniowego. Komplet, jako całość, stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie, gdy potrzebny jest pobór wody z dala od sieci wodociągowej. Przydaje się również do odciążenia domowego budżetu, jeśli ma się możliwość korzystania z instalacji publicznej, jak i własnego ujęcia. Wówczas nie trzeba płacić za wodę do mycia samochodu lub podlewania ogródka. Napęd pompy zaś można zasilić za pomocą fotowoltaiki.
Jak działają pompy hydroforowe?
Pompa hydroforowa nadaje się do poboru wody z miejsc, gdzie lustro wody znajduje się nie głębiej niż 8 metrów pod ziemią. Do większych studni trzeba użyć pompy głębinowej. Niemniej zasada działania zestawu polega na tym, że do zbiornika hydroforowego tłoczona jest woda, która zastępuje powietrze. Im więcej cieczy znajdzie się w zbiorniku, tym większe uzyska się ciśnienie powietrza, które wypycha wodę ze zbiornika w chwili, gdy odkręcony zostanie kran w łazience lub garażu.
Rodzaje zestawów hydroforowych
Nie ma jednego uniwersalnego zestawu hydroforowego. Wybór zaś należy dobrze przemyśleć pod względem swoich potrzeb. Wydajność pompy (mierzona w litrach na minutę) to podstawowy parametr, który trzeba uwzględnić. Ważna jest także wysokość podnoszenia wody i moc silnika.
Niewielkie pojemności zwykle wystarczą do standardowego użytku. Taki zestaw hydroforowy może mieć zbiornik przeponowy. W środku jest gumowy worek dzielący wnętrze na dwie komory. Worek ów, nazywany przeponą, magazynuje wodę, podczas gdy resztę zbiornika wypełnia powietrze. Jest ono wtłaczane pod ciśnieniem, które wypycha ciecz.
Zbiorniki ocynkowane natomiast mają zastosowanie, gdy potrzeba korzystania z wody jest znaczna. Chodzi tu o działalność rolniczą na przykład. Nawodnienie sadu lub częste mycie stajni i pojenie zwierząt wymaga większego zbiornika. W takim przypadku urządzenie z blachy ocynkowanej sprawdzi się lepiej niż zbiornik przeponowy.
Jak zbudować własny zestaw hydroforowy?
To bardzo proste. Jeśli ma się na wyposażeniu sam zbiornik, wystarczy kupić zestaw hydroforowy bezzbiornikowy. To nic innego jak sama pompa i osprzęt. Trzeba tylko umiejętnie połączyć wszystko ze sobą i gotowe. W dobrym sklepie znajdą się również fachowcy, którzy pomogą skompletować zestaw od podstaw. Zakup gotowych kompletów nie jest koniecznością, aczkolwiek w większości przypadków to najlepsze rozwiązanie. Bardzo ułatwia codzienne życie na wsi lub w domkach pod wynajem dla turystów.