Wydrukuj tę stronę
czwartek, 24 listopad 2022 11:34

Domowy warsztat stolarski - jakie maszyny się przydadzą?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Domowy warsztat stolarski - jakie maszyny się przydadzą? Domowy warsztat stolarski - jakie maszyny się przydadzą? unplash

Niezależnie od tego, czy stolarstwo jest Twoim profesjonalnym zajęciem, czy pasjonujesz się tym w wolnej chwili, warto zaopatrzyć swój przydomowy warsztat w fachowe maszyny stolarskie.

Dobrze zorganizowane miejsce to podstawa, aby wszelkie prace były wykonywane sprawnie, skutecznie i przynosiły zadowalające efekty. O czym warto pamiętać, urządzając swój warsztat stolarski i w jakie narzędzia dobrze go wyposażyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz z naszym artykule!

Podstawowe wyposażenie warsztatu stolarskiego 

Dla zapewnienia większego komfortu podczas prac stolarskich i zwiększenia bezpieczeństwa, warto zainwestować w wysokiej jakości urządzenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze narzędzia, które warto mieć na wyposażeniu. 

Wyrówniarka 

Służy ona do wyrównania powierzchni i wygładzenia elementów. Dobrze za pomocą wyrówniarki przygotować materiał do dalszej obróbki. Zainwestowanie w dobrej jakości wyrówniarko-grubościówkę pozwoli wycieniować powierzchnię, dzięki czemu będziemy posiadali sprzęt o zwiększonej funkcjonalności.

Szlifierka 

Jednym z podstawowych narzędzi, w które warto się zaopatrzyć, jest szlifierka. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie uzyskać gładką powierzchnię, a przy tym zabezpieczyć ją przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Wśród popularnych modeli szlifierek znajdują się m.in. szlifierki taśmowe lub oscylacyjne. Inwestycja w solidne urządzenie tego typu zagwarantuje skuteczne wykonywania zadań przez długie lata. 

Pilarka 

To skuteczne elektronarzędzie, które pozwala na wykonanie specjalistycznych prac z drewnem. Istnieją różne modele pilarek, których konstrukcja znajduje zastosowanie przy pracy z innymi materiałami. Do najpopularniejszych typów pilarek zalicza się m.in. pilarki taśmowe, szablaste lub wyrzynarki. W przypadku tego typu urządzeń warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ostrza wysokiej jakości, aby były przystosowane do pracy z konkretnym tworzywem. 

Ukośnica

Może być stosowana zarówno do wykonywania prostych czynności stolarskich, aż po bardziej wymagające i precyzyjne zadań. To przydatne narzędzie do cięcia drewna, metali, a także tworzyw sztucznych. Stosuje się ją do obróbki materiału w danym przekroju kątowym - od 45 do 90°. Decydując się na konkretny model ukośnicy, należy zwrócić szczególną uwagę na tryb jej pracy, który może być jedno lub dwustronny. 

Tokarka

Obróbka drewna jest tym łatwiejsza, jeśli wykorzystamy do niej porządną tokarkę. Stosowanie jej w pracach stolarskich gwarantuje m.in. dokładne zaokrąglenie fragmentu drewna. Przy użyciu tokarki można przeprowadzić w swoim warsztacie wiele procesów toczenia materiałów jak np. rowkowanie, czy gwintowanie. 

Podstawowe wyposażenie warsztatu stolarskiego - wyrówniarki

Podstawowe wyposażenie warsztatu stolarskiego - wyrówniarki

Warsztat stolarski - o czym jeszcze warto pamiętać? 

Dobrze wyposażony warsztat stolarski to nie wszystko. Prawidłowa organizacja miejsca pracy wymaga także zwrócenia uwagi na inne, równie ważne kwestie Dobór właściwych narzędzi i maszyn do obróbki to jedno, ale ważne, aby prawidłowo zagospodarować zajmowaną przez nie przestrzeń. Co jeszcze należy uwzględnić w trakcie urządzania warsztatu? Do ważnych czynników zalicza się przede wszystkim:

  • pomieszczenie z dobrym obiegiem powietrza,
  • kwestie bezpieczeństwa, a więc przestrzeganie przepisów BHP,
  • odizolowanie od innych pomieszczeń, aby nie generować zbyt wielu hałasów,
  • odpowiednie rozmieszczenie gniazdek w miejscu pracy,
  • właściwe oświetlenie.