Architektura grecka

 Architektura i sztuka grecka

Architektura jest nam znana od wielu wieków. Można powiedzieć, że tworzy ona przestrzeń naszej ciekawej kultury, mimo że na co dzień nie spotykamy jej zbyt często. Każda epoka występująca w architekturze ma swoje charakterystyczne budowle, które je odzwierciedlają. Człowiek zauważa ją praktycznie wszędzie, ponieważ nie da się o niej zapomnieć.

Architektura i kultura grecka

Jest ona wyjątkowa na swój sposób, dlatego też warto ją docenić. Architektura jest także bardzo widocznym tekstem kultury, do którego każdy może mieć dostęp, jeśli oczywiście tylko tego chce. Od zawsze tworzona była przez człowieka, aby dzięki temu mógł uzmysłowić się społecznie, jak i również indywidualnie. Do architektury należą przede wszystkim budowle, rzeźby, drogi, mosty, wiadukty oraz wiele więcej. Jej historia jest niezwykle długa, a zarazem bardzo porywająca, dlatego też warto się z nią zapoznać, aby wiedzieć od czego, tak naprawdę wszystko się zaczęło.

Zobacz film - Architektura i sztuka antycznej Grecji

 

Świątynie w architekturze greckiej

 

W starożytnej Grecji, podłoże kultury stanowiła przede wszystkim religia, dlatego też świątynie były tutaj wielkimi budowlami. W świątyni najważniejszy był posąg bóstwa, któremu oczywiście poświęcony był ten budynek. Grecy od najdawniejszych lat budowali ich jak najwięcej. Do dziś większość z nich nadal istnieje, dlatego też możemy je podziwiać.

 Świątynia Hery w Paestum

Świątyniami architektury Greckiej są przede wszystkim:

 Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach

  1. Świątynia Hery w Paestum
  2. Świątynia Posejdona na Sunionie
  3. Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach
  4. Świątynia Zeusa w Aizanoi
  5. Świątynia Artemidy w Brauron
  6. Świątynia Ateny Alea w Tegei
  7. Świątynia Ateny Nike
  8. Świątynia Apollina w Bassaj
  9. Świątynia Apollina w Didim
  10. Świątynia Hery w Paestum
  11. Świątynia Posejdona na Sunionie
  12. Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach
  13. Partenon
  14. Hefajstejon
  15. Herajon na Samos
  16. Świątynia Zeusa w Aizanoi
  17. Świątynia Apollina w Kurionie
  18. Świątynia Artemidy w Efezie
  19. Erechtejon

 Erechtejon Grecja

 

Malarstwo starożytnej Grecji.

 

Do dzisiaj zachowało się niestety niewiele oryginalnych obrazów, które zostały wykonane w starożytnej Grecji. Jednak, mimo to i tak możemy je podziwiać, ponieważ ich zdjęcia można znaleźć w Internecie, jak i również w książkach, czy wielu encyklopediach. W tych czasach artystami byli wielcy malarze, którzy malowali obrazy z wielką pasją oraz zaangażowaniem. Najważniejsze było dla nich to, aby wszystkie ich dzieła zachwycały oraz przyciągały ogromną uwagę. Nie tylko osób interesujących się malarstwem, ale i również wszystkich innych. Obrazy te charakteryzowały się przede wszystkim niebanalną barwą, która potrafiła ożywić całe dzieło.

Główną tematyką większości obrazów starożytnej Grecji były sceny historyczne, mitologiczne, a także bardzo często martwej natury. Odzwierciedlały niekiedy życie oraz codzienność Greków. Wielcy malarze wykonywali swoje dzieła nie tylko na płótnie, ale i również na ścianach w Pompejach oraz na naczyniach ceramicznych, przedstawiając na nich między innymi greckie postacie.

 Bitwa pod Issos - Filoksenos z Erytrei

10 najwybitniejszych malarzy starożytnej Grecji:

 

  1. Aristolaos,
  2. Demofilos z Chimery,
  3. Duris,
  4. Eksekias,
  5. Eutymides,
  6. Mikon,
  7. Nealkes,
  8. Panajnos,
  9. Psjaks,
  10. Zeuksis z Heraklei.

Wszyscy, Ci malarze używali bardzo podobnych metod do malowania swoich dzieł. Jak już wcześniej było wspomniane, o ich technikach malarskich możemy jednie przekonać się, oglądać zdjęcia, które niestety nie oddają ich piękna oraz oryginalności. Malarze starożytnej Grecji malowali wiele elementów architektonicznych, a niektóry z nich zachowały się nawet do dziś. Najwybitniejszym dziełem tego okresu był obraz bitwy pod Issos, którego autorem był Filoksenos z Eretrii. Został on wykonany w II wieku p.n.e. Malarstwo tak jak i architektura gracka miało duży wpływ na kulturę i dzieje ludzkości

 

Style architektury greckiej.

 

Architektura grecka budzi ogromne zainteresowanie ze względu na swoją historię, naukę, kulturę, malarstwo, a także rzeźbę. Wiadomo, że nie każdy, jakoś specjalnie się nią interesuję, dlatego też nie wie, jakie style występowały w architekturze greckiej. Cechowały ich dość różne elementy, ale mimo to miały bardzo podobną konstrukcję. Jeśli jednak chodzi o to, co ich różniło, to było to przede wszystkim odrębne proporcje, które miały ogromne znaczenie.

Styl dorycki, joński i koryncki

  • Pierwszym stylem architektury starożytnej Grecji był styl dorycki, który ukształtował się w okresie od VII-VI wiek p.n.e. Odznaczał się przede wszystkim prostotą. Charakteryzował się również ciężkimi proporcjami oraz monumentalizmem. Kształty budowli w tym stylu były bardzo precyzyjne oraz dokładne. Panowała w nich pewna harmonia, jak i również powaga.
  • Styl joński, w porównaniu do wcześniejszego był znacznie lżejszy w proporcjach, dlatego też charakteryzował się lekkością, a także niezwykłą elegancją. Tak samo, jak styl dorycki, rozwinął się w tym samym czasie. Był bardzo popularny, dlatego też cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wyróżniają go niezwykłe wykończenia i zdobienia kolumn, które są dla niego bardzo charakterystyczne.
  • Trzecim i ostatnim stylem architektury greckiej jest styl koryncki, który zyskał największą popularność w okresie hellenistycznym. Budowle w tym stylu bardzo pięknie oraz oryginalnie się prezentują. Styl ten cechują przede wszystkim bogate i niebanalne ozdoby. Rozwinął się on na przełomie V i IV wieku p.n.e.

 

Budynki i zabytki starożytnej Grecji, o których warto pamiętać.

 

Odeon Herodosa Attyka w Atenach

 Odeon Herodosa Attyka

Budynek ten jest uważany za największy i najważniejszy odeon starożytny. Jego budowa została ukończona w 161 n.e. Znajduje się on w Państwie Greckim. Jest to miejsce, które do dzisiaj zachowało swój, jakże interesujący wygląd oraz ciekawy styl. Obiekt tej greckiej architektury jest również obecnie wykorzystywany, ponieważ odbywają się w nim dość często różne spektakle lub występy, koncerty. Może on pomieścić kilka tysięcy widzów, co jest jego największą zaletą. Dawniej także odbywały się w nim różne wydarzenia muzyczne, czy teatralne. Odeon Herodosa Attyka posiada znakomitą akustykę. Można go odwiedzić tylko i wyłącznie przybywając na jakieś wydarzenie, gdyż normalnie jest zamknięty i niedostępny dla turystów.

Zobacz film - Tetr Dionizosa Ateny

 

Lwia Brama w Mykenach

 Lwia brama w Mykanach

Jest to główna brama cytadeli mykeńskiej, która jako jedna z niewielu została zachowana do dzisiaj. Brama ta jest zabytkiem, który datowany jest na II tysiąclecie p.n.e. Szerokość jej górnego otworu wynosi dwa metry i osiemdziesiąt pięć centymetrów, natomiast dolnego około trzech metry i siedem centymetrów. Lwia Brama jest miejsce, zwiedzane przez ogromną liczbę turystów. Przyciąga swoją uwagę ciekawym stylem zabudowy, jak i również dokładnym i precyzyjnym wykonaniem. Wiadomo, że jest to zabytek, stworzony wieki temu, ale mimo to, do dziś naprawdę świetnie wygląda. Jej kształt jest oczywiście też bardzo interesujący, dlatego też warto ją zobaczyć na własne oczy. Jest to jedna z perełek architektury greckiej.

Zobacz film o Mykenach

 

Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Olimpii

 

Jest to świątynia, która została poświęcona Zeusowi. Została wzniesiona w latach 470 – 456 p.n.e. W starożytnej Grecji była ówczesną świątynią na Peloponezie. Jej wysokość sięga, aż dwadzieścia jeden metrów. Idealnie odwzorowuje kulturę i sztukę architektury greckiej. Jest oczywiście miejscem, które można zwiedzić i odkryć jego wszystkie możliwe zakątki. Można powiedzieć, że świątynia ta to najlepszy przykład architektury doryckiej, która jest naprawdę bardzo charakterystyczna. Znajdują się w niej bardzo bogate dekoracje oraz rzeźby, które przedstawiają greckie postacie.

 

Akropol ateński

 Akropol ateński

Jak sama nazwa wskazuje, mieści się on w Atenach i jest położony na wapiennym wzgórzu. Obecnie pełni on bardzo ważną kulturalną funkcję. Jako starożytna budowla prezentuje się naprawdę świetnie, dlatego też turyści przybywający do Aten, zawsze muszą go zobaczyć. Jego wygląd na żywo jest znacznie lepszy niż na zdjęciu. Zachwyca on swoim, jakże ciekawym, a zarazem bardzo oryginalnym, jak na ten okres wyglądem. Akropol ateński w roku 1987 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oznacza to, że został umieszczony w organizacji wyspecjalizowanej ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy w dziedzinie kultury, nauki oraz sztuki.

Zobacz film - Akropol

 

Świątynia Artemidy w Efezie

 

Budynek ten, dawniej przez greków był uważany za jeden z siedmiu cudów świata, ponieważ Artemida stanowiła jedną z największych ozdób Efezu, czyli miast jońskich znajdujących się w Azji Mniejszej. Świątynia ta miała bardzo duże wymiary, które sięgały, aż sto trzydzieści metrów na sześćdziesiąt dziewięć metrów. Została zbudowana około 560 p.n.e. Historia tej budowli jest naprawdę bardzo długa oraz niezwykle ciekawa, dlatego też warto się z nią dokładnie zapoznać. W starożytnej Grecji była uważana za jedną z najważniejszych i praktycznie każdy grek ją bardzo cenił.

 

Kultura helleńska w starożytnej Grecji.

 

Początek kultury hellenistycznej wyznaczyła w 323 roku p.n.e. śmierć Aleksandra Wielkiego. Był to król Macedonii z dynastii argeadów. Natomiast jej koniec przypada na podboje rzymskie, które zostały zakończone w 30 roku p.n.e. zajęciem ptolemejskiego Egiptu. Podboje Aleksandra Wielkiego greckie terytorium znacznie rozszerzyło się na bardzo wielkie imperium perskie.

Kultura hellenistyczna charakteryzowała się przede wszystkim kosmopolityzmem, czyli poglądem, który sprzeciwiał się podziałom kulturowo-politycznym. Ważny był dla niej również indywidualizm, a także synkretyzm religijny, który bardzo ceniła. W tej kulturze głównym językiem był język grecki.

Kultura helleńska

 

4 najważniejsze ośrodki kultury hellenistycznej.

  •  Aleksandria - drugie największe miasto w Egipcie.
  •  Antiochia Syryjska - w starożytności było to jedno z najważniejszych miejsc, tego okresu.
  •  Pergamon - miasto znajdujące się w starożytnej Myzji.
  •  Ateny - największe miasto oraz stolic Grecji. Jest także najważniejszym i najpiękniejszym ośrodkiem dla turystów, ponieważ zawiera wiele zabytków z kultury antycznej.

 

 Zobacz film o kulturze helleńskiej i hellenistycznej

Teatry są budynkami bardzo charakterystycznymi dla greckiej architektury i kultury. Budowane były one na świeżym powietrzu, co było w tym okresie niezwykle istotne. Starożytna Grecja posiada bardzo bogatą oraz niezwykle ciekawą historię, z która naprawdę warto się zapoznać. Niestety nie wszystkie jej dzieła sztuki oraz budowle zostały zachowane do dzisiaj, jednak zawsze można je zobaczyć w encyklopediach, czy internecie. Chociaż nawet piękne zdjęcia, niestety nie oddają piękna architektury grackiej.