Wydrukuj tę stronę
czwartek, 27 marzec 2025 13:37

Podłogi drewniane - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Drewniana podłoga Drewniana podłoga mat.prasowe

Ilość dostępnych obecnie materiałów do wykończenia podłogi może przytłoczyć. Tradycyjne panele, mikrocement, panele winylowe, gres, a może parkiet? A to i tak nie wszystkie możliwości. Dodatkowo sprzedawcy w poszczególnych sklepach zachwalają zupełnie co innego jako ten najlepszy możliwy wybór. 

 

Tym samym przewagę zyskują aktualnie popularne surowce, które najlepiej się sprzedają. Jednak urządzając własne cztery kąty nie zawsze warto podążać za trendami. Mają one to do siebie, że często się zmieniają i za kilka lat na topie będzie już coś innego. Przeciwieństwem są rozwiązania naturalne i uniwersalne, jak choćby podłogi drewniane. 

Podłogi drewniane - dlaczego warto?

Drewniana podłoga ma wiele zalet. Przede wszystkim jest niezwykle ciepła i przyjemna w dotyku co zapewnia dużą przyjemność z chodzenia po niej. Miłośnicy naturalnych materiałów doceniają też jej unikalność. W przeciwieństwie do paneli, których wzór jest powtarzalny każda deska jest inna. Jedna będzie bardzo stonowana i gładka, na innej trafi się sęk, a kolejna wyróżni się okrągłym i wzorzystym układem słojów. I to jest piękne!

Aktualnie na rynku dostępne są najczęściej dębowe podłogi. Dąb szypułkowy to szlachetny gatunek wyróżniający się dużą twardością, a także łatwością barwienia. Dzięki temu możemy wybrać odpowiedni kolor z szerokiej palety barw - od jasnych imitujących surowe drewno, przez ciepłe brązy, aż do mocnych odcieni czerni.

Jaka klasa selekcji deski podłogowej?

Aby ułatwić wybór podłogi w oczekiwanym wyglądzie producenci sortują deski i przydzielają je do różnych kategorii/klas. Kryterium sortowania jest występowanie różnych cech drewna takich jak sęki, rodzaj usłojenia, błyszcz czy też różnice kolorystyczne. Każda kategoria posiada też opis jakie cechy są w niej dopuszczalne, warto się z nim zapoznać przed dokonaniem zakupu.

Wybór klasy selekcji ma też spore przełożenie na cenę podłogi. Drewna w pierwszej klasie selekcji Natur/Selekt jest w przyrodzie najmniej, a co za tym idzie cena jest najwyższa. Z kolei podłogi w klasie Rustikal lub Country, gdzie występuje więcej sęków, będą tańsze. Co istotne niższa klasa nie oznacza gorszej jakości, a jedynie bardziej różnorodny wygląd podłogi.

Jodełka francuska czy prosta deska?

Duży wpływ na wygląd podłogi będzie miał również wzór ułożenia. Wprawdzie wzorów jest znacznie więcej, jednak najczęściej wybierane są trzy:

  1. Jodełka francuska - wykonana z drewnianych klepek o tej samej długości ze spiczastym czubkiem na 45 stopni po obu stronach. Ten wzór tworzy charakterystyczne regularne pasy na podłodze i jest bardzo efektowny. Ze względu na swoją wyrazistość najlepiej sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach

  2. Jodełka klasyczna - najbardziej znany sposób układana parkietu, bardzo często spotykany w miejskich kamienicach. Tworzą go klepki o tej samej długości układane pod kątem prostym. Aktualnie najczęściej wykonywany z elementów o szerokości 10-12cm, a nawet 15cm.

  3. Prosta deska - bardzo uniwersalne ułożenia, dobrze sprawdzi się praktycznie w każdym stylu wnętrzarskim. Wykonane z prostych desek ułożonych równolegle do siebie z łączeniami w nieregularnych miejscach.

Podłogi drewniane Kraków

- jak wygląda poprawny montaż parkietu?

Wybór odpowiedniej podłogi to dopiero połowa sukcesu, drugą połowę stanowi fachowy montaż. Sposób wykonania montażu może w znaczny sposób wpłynąć na trwałość podłogi, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonej ekipie. Pierwszym etapem jest sprawdzenie wilgotności wylewki, jeśli wynik mieści się w dopuszczalnej normie przystępujemy do szlifowania mleczka cementowego, gruntowania, a następnie układania parkietu na kleju.