środa, 12 lipiec 2023 10:05

Urlop w swoim wymarzonym domku letniskowym – odkryj auty tych projektów!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
projekty domków letniskowych projekty domków letniskowych ARCHON+.

Gdzie najlepiej spędzić urlop, wakacje, czy długi weekend? Dla wielu rodzin takim wymarzonym miejscem jest malowniczo położony własny domek letniskowy, z którego rozpościera się czarujący widok na góry lub jezioro. Prywatny, rodzinny azyl nie wymaga wcześniejszej rezerwacji, poszukiwań i dostosowywania terminów.

Własny domek letniskowy jest miejscem, do którego można pojechać w dowolnym momencie i cieszyć się każdą chwilą spędzaną wśród przyrody. Aby spełnić te marzenia, warto poznać przepisy, jakie dotyczą budowy domów letniskowych oraz wybrać odpowiedni projekt.

W dalszej części artykułu prezentujemy trzy interesujące projekty domów letniskowych z oferty Pracowni ARCHON+.

Domek letniskowy to budynek rekreacji indywidualnej, który jest przeznaczony do okresowego wypoczynku. Tego typu budynki można realizować według procedury zgłoszenia budowy lub po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Jeżeli powierzchnia zabudowy domku nie przekracza 35 m2, budynek jest parterowym obiektem wolno stojącym, a liczba takich budynków na działce nie jest większa niż 1 na każde 500 m2 powierzchni działki, wówczas Inwestor może wybudować domek na zgłoszenie. Zgodnie z obowiązującą od stycznia 2022 roku nowelizacją Prawa budowlanego, na zgłoszenie można także wybudować parterowy budynek rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy większej niż 35 m2, ale nieprzekraczającej 70 m2, przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 metrów i wysięgiem wsporników do 2 metrów. W tym przypadku również liczba takich obiektów na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki.

Jeżeli te warunki nie są spełnione lub Inwestor zamierza wybudować większy budynek rekreacji indywidualnej, wówczas konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Istotną kwestią w planach budowy domku letniskowego jest wybór działki i zapoznanie się z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku jego braku wystąpienie z wnioskiem o uzyskanie decyzji o Warunkach Zabudowy. W tych dokumentach są określone możliwości zabudowy działki. Jeżeli dla działki ustalono lub dopuszczono możliwość zabudowy budynkiem rekreacji indywidualnej, wówczas można na niej postawić domek letniskowy. Jednym z kluczowych warunków budowy jest dostęp działki do drogi publicznej.

Poznaj projekty domków letniskowych ARCHON+ o powierzchni zabudowy do 35 m2.

Domek letniskowy w cienistkach 2”


Zachwycający designem niewielki budynek rekreacyjny, którego bryła w stylu nowoczesnej stodoły przyciąga spojrzenia. Prawdziwą ozdobą jest efektowne przeszklenie elewacji ogrodowej oraz klimatyczna pergola nad tarasem, dająca przyjemny półcień podczas letnich dni. Układ funkcjonalny zapewnia wygodne warunki użytkowania. W ramach parteru letnicy mają do dyspozycji przytulną i otwartą na taras strefę dzienną z salonem, stołem jadalnianym, aneksem kuchennym i łazienką. Przewidziana w budynku antresola pełni funkcję części nocnej i mieści łóżka dla czterech osób.


Domek letniskowy w krokusach 5”


Projekt nowoczesnego, parterowego domu letniskowego z antresolą, którego wnętrze rozplanowano w myśl racjonalnego zagospodarowania całej powierzchni. Słoneczny salon na parterze płynnie łączy się ze strefą tarasową, nad którą klimatyczną przesłonę tworzy drewniana pergola. Na parterze przewidziano również dodatkowy pokój z wyjściem na taras, aneks kuchenny i łazienkę. Na antresoli można urządzić strefę nocną.

Domek letniskowy pod laskiem


Mały budynek parterowy o optymalnym układzie funkcjonalnym i nowoczesnym designie wykończenia. Smukłość bryły podkreślają oryginalne przeszklenia i bezokapowy dwuspadowy dach. Wspaniale doświetlone wnętrze posiada przesuwny przeszklenie łączące salon z przylegającym do niego tarasem. Centralnie umieszczony kominek dodaje wnętrzu przytulności podczas chłodniejszych dni, a aneks kuchenny posiada praktyczny półwysep z barkiem śniadaniowym. Program na parterze dopełnia łazienka z prysznicem, natomiast antresola oferuje miejsce na wygodną strefę nocną.

Więcej informacji na www.archon.pl.