poniedziałek, 30 październik 2023 09:57

Co najpierw - parapety czy elewacja?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Parapety zewnętrzne Parapety zewnętrzne Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Elewacje budynków i parapety zewnętrzne to nie tylko funkcjonalne elementy architektoniczne, ale także istotne składniki estetyki i charakteru każdej nieruchomości. Decyzja o kolejności, w jakiej przystąpimy do prac nad parapetami i elewacją, może znacząco wpłynąć na ostateczny wygląd i trwałość naszego domu. Wielu inwestorów może sobie jednak zadawać pytanie - od czego lepiej zacząć?

Czy lepiej rozpocząć od parapetów, by później dopasować elewację, czy może odwrotnie, by elewacja wyznaczała wygląd parapetów? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby podjąć mądre decyzje na drodze do stworzenia nieruchomości, która spełni zarówno Twoje potrzeby, jak i marzenia o pięknej, harmonijnej bryle.

Jakie funkcje pełnią parapety zewnętrzne w budynku?

Pierwszym i najbardziej oczywistym zadaniem, które spełniają parapety na zewnątrz, są funkcje estetyczne. Taki parapet stanowi integralną część okna, a także samej elewacji budynku i powinien pasować do ogólnej stylistyki budynku. Na parapecie możemy umieścić kwiaty lub nie stawiać na nim nic, więc ma duży wpływ na estetykę. Jednak obok walorów dekoracyjnych, jeszcze ważniejsze są praktyczne zadania. Parapet stanowi ochronę dla elewacji budynku, zapobiegając zaciekaniu wody deszczowej lub topniejącego śniegu w obrębie ściany zewnętrznej. Dzięki temu pomaga zachować elewację w dobrej kondycji, chroniąc ją przed wilgocią. Dodatkowo jest to ochrona okna przed bezpośrednimi opadami deszczu, śniegu czy innych zanieczyszczeń atmosferycznych, co wpływa na dłuższą trwałość i łatwiejszą konserwację okien. Parapety zewnętrzne muszą mieć odpowiednią konstrukcję z kapinosami, czyli nacięciami od strony okapu, oraz odporność na promieniowanie UV i diametralnie różne temperatury, a także opady.

Najpierw elewacja czy parapety?

Od czego zatem należy zacząć? Nie ma jednej uniwersalnej reguły dotyczącej kolejności prac nad elewacją i parapetami, ale warto rozważyć indywidualne okoliczności każdej budowy lub remontu. Wiele zależy od projektu, stanu technicznego budynku, planów estetycznych i funkcjonalnych oraz dostępności materiałów. Zwykle zaleca się montaż parapetów przed tynkowaniem, ponieważ to zmniejsza ryzyko uszkodzenia tynku i umożliwia dokładniejsze uszczelnienie przestrzeni między parapetem a murem. Jednak montaż parapetów po wykończeniu elewacji pozwala na lepsze dobranie ich pod względem estetycznym. To ułatwia również dopasowanie ich do kształtu elewacji. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, że któreś z tych rozwiązań jest lepsze. Należy rozważyć wszystkie "za" i "przeciw" przed przystąpieniem do prac i sprawdzić dostępność materiałów z odpowiednim wyprzedzeniem.