czwartek, 13 lipiec 2023 10:23

Metody ocieplenia poddasza

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Piana na poddasze Piana na poddasze mat.prasowe

Przez najwyższą kondygnację domu, poddasze, ucieka ciepło. Szacuje się, że starty wynoszą 25-30%. Czy to dużo, skoro podobną jego ilość tracimy przez ściany i narożniki? Dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę dzisiejszy koszt energii cieplnej. Dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę jakie inne mogą być następstwa źle izolowanego lub wcale nieocieplonego poddasza.

 

Ocieplenie poddasza

Niezależnie od tego, czy poddasze jest użytkowe czy nie, warto je ocieplić i zwiększyć tym samym efektywność energetyczną budynku (od kwietnia br. każdy obiekt musi posiadać świadectwo energetyczne). Do stworzenia warstwy izolacyjnej wykorzystywane są m.in. styropian, wełna szklana, pianka pur. Przyjrzyjmy się bliżej materiałom, ich wadom i zaletom, by ocenić, który z nich sprawdzi się najlepiej jako materiał izolujący.

Styropian

Lekki, trwały (nie traci swoich właściwości przez około 30 lat), nie wchłania wody. Jest odporny na działanie wielu substancji chemicznych, na rozwój grzybów i pleśni, sam w sobie jest neutralny dla zdrowia człowieka i bezpieczny dla środowiska. Styropian jest stosunkowo tanim materiałem i łatwym w obróbce (wycięcie i zamontowanie płyt nie stanowi problemu, nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu), dlatego bardzo często był wybierany jako materiał izolacyjny. Jednak nie za dobrze sprawdzał się na poddaszach skośnych - najbardziej staranie wycięte i dopasowane płyty nie docierają do wszystkich zakątków, powodują powstawanie mostów termicznych. Ponadto styropian nie jest odporny na ogień i nie wygłuszy poddasza ponieważ charakteryzuje się słaba izolacją akustyczną.

Wełna mineralna

To materiał bardzo chętnie wykorzystywany do ociepleń ze względu na bardzo niską przewodność cieplną, paroprzepuszczalność, bardzo dobrą izolacje akustyczną i wysoką ognioodporność. Wełna mineralna jest, podobnie jak styropian, jest przyjazna człowiekowi i środowisku. Byłby to materiał idealny, gdyby nie to, że jest ciężki i obciąża konstrukcję, że nasiąka wodą i trudno go wysuszyć, gdyby nie to, że jego montaż jest czasochłonny, a podczas mocowania płyt, wydzielają się pyły.

Pianka PUR

To najmłodszy z materiałów izolacyjnych cieszący się dużym zainteresowaniem. Po pierwsze dlatego, że jest bardzo lekki i trwały, po drugie, że tworzy jednolitą i szczelną warstwę izolacyjną (dociera do trudno dostępnych miejsc), po trzecie jest proprzepuszczalny i neutralny dla zdrowia człowieka i środowiska. Piana na poddasze pozwala wyciszyć pomieszczenie. Aplikacja piany jest szybka, zwykle zajmuje kilka godzin, ale ponieważ wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i powinna tego dokonać przeszkolona ekipa, piana jest najdroższym rozwiązaniem.

Zaprezentowane materiały izolacyjne to nie jedyne rozwiązania, choć najczęściej brane pod uwagę. Zanim zdecydujemy się na konkretny izolator, warto odpowiedzieć sobie na pytanie - na czym najbardziej nam zależy i który z nich najlepiej nasze oczekiwania spełni.