poniedziałek, 30 październik 2023 09:50

Jaka zabudowa balkonu będzie dobrym wyborem?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
zabudowa balkonu Warszawa zabudowa balkonu Warszawa mat.prasowe

Balkon czy taras w mieszkaniu ma ogromne znaczenie. Coraz częściej postrzegamy go dwojako: zarówno jako sposób na poprawienie estetyki - i z wewnętrznego, i z zewnętrznego punktu widzenia, jak również dodatkową przestrzeń użytkowo. Możesz wykorzystać ją do uprawy roślin, suszenia prania, wypoczynku i relaksu. Zabudowa balkonów niewątpliwie ma potencjał.

 

  1. Dlaczego warto zdecydować się na zabudowy balkonów?
  2. Zabudowa balkonu - rodzaje
  3. Pozwolenia i formalności. Czy zabudowa tarasu zawsze jest możliwa?

Oczywiście, przy wykonywaniu zabudowy balkonów czy tarasów duże znaczenie ma rodzaj przestrzeni. Zabudowy dostępne są w bardzo wielu wariantach, dlatego warto na to zwrócić uwagę.

Dlaczego warto zdecydować się na zabudowy balkonów?

Zabudowanie balkonu niesie ze sobą wiele zalet. Jakich? Przede wszystkim zyskujesz w ten sposób dodatkową przestrzeń, która może funkcjonalnie i wizualnie powiększyć wnętrze mieszkania. Niezależnie od tego, czy zamierzasz stworzyć wygodne miejsce do odpoczynku, oranżerię czy pomieszczenie pomocnicze do suszenia prania, zabudowa balkonu umożliwia to wszystko. Co więcej, taki zabieg pozwala na wydłużenie okresu korzystania z tego miejsca, oferując komfort użytkowania przez większą część roku.

Zwróć uwagę, że przy zabudowach balkonów poprawia się bezpieczeństwo zwierząt domowych czy dzieci. Zabudowy balkonu, zwłaszcza gdy mamy na myśli bezramowe zabudowy balkonów, są przy tym dużo bardziej estetyczne niż proste osiatkowanie tej strefy.

Odpowiednio wykonana zabudowa chroni przed wiatrem, deszczem czy zimnem, jednocześnie pozostawiając swobodny przepływ powietrza. W niektórych miastach zabudowa balkonu Warszawa czy Kraków będą tego najlepszym przykładem, zabezpieczy również przed kurzem, zanieczyszczeniami czy wdzieraniem się smogu do wnętrz. To także ochrona przed włamaniem i kradzieżą – zabudowa utrudnia wtargnięcie intruzów oraz jest to sposób na poprawienie izolacji termicznej.

Zabudowa balkonu - rodzaje

W zależności od oferty dostępnej w firmach, masz różnorodne opcje, jeśli chodzi o zabudowę balkonu. Szczególnie w dużych miastach, takich jak Warszawa, wybór jest szeroki. Niemniej jednak podstawowe rodzaje zabudowy balkonu pozostają stałe. Jakie są te podstawowe formy?

  • Ramowa zabudowa balkonu

W tej opcji elementy są ruchome, używając systemu przesuwnego, gdzie skrzydła poruszają się po specjalnych prowadnicach. Czasem można połączyć skrzydło przesuwne ze skrzydłem rozwieranym, ale nie zawsze jest to dostępne w ofertach. Ważne jest, że przy ramowej zabudowie widoczne są pionowe profile aluminiowe, co ma wpływ na wygląd wizualny.

  • Bezramowa zabudowa balkonu

To nowoczesne rozwiązanie, idealnie pasujące do nowoczesnych aranżacji, głównie oparte na połączeniu aluminium i szkła. W tej opcji rezygnuje się z pionowych profili, co daje efekt gładkiej powierzchni szkła. Skrzydła przesuwno-rozwierane można łatwo złożyć bez większego wysiłku. Choć jest to droższa opcja niż system ramowy, ale jednak oferuje więcej możliwości. Bezramowa zabudowa sprawdza się szczególnie w przypadku balkonów i tarasów o dużych powierzchniach, również tych narożnych.

Pozwolenia i formalności. Czy zabudowa tarasu zawsze jest możliwa?

W przypadku budynków wielorodzinnych wykonanie zabudowy balkonu czy tarasu stanowi ingerencję w wygląd budynku, dlatego przeważnie zgodę musi wyrazić wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Takie zabudowy są estetyczne, dlatego zazwyczaj uzyskanie zgody nie nastręcza większego problemu. Jeśli natomiast interesują cię zabudowy tarasów w domu prywatnym, nie musisz ponosić dodatkowych formalności.