czwartek, 30 listopad 2023 10:07

Herbicydy doglebowe - skuteczny sposób zwalczania chwastów w uprawach

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
herbicydy doglebowe herbicydy doglebowe mat.prasowe

Gdy w naszym ogrodzie pojawiają się chwasty, kluczową rolę odgrywa ich szybka likwidacja. Niechciani goście silnie konkurują również z roślinami uprawnymi, zatem na jakie rozwiązania warto postawić, jeśli chcemy zadbać o wysokie i obfite plony?

 

Oprysk na chwasty doglebowy – podstawa w walce z roślinami niepożądanymi 

Sięgnięcie po herbicydy doglebowe to pierwsze rozwiązanie, które stosujemy w przypadku eliminacji chwastów. Te konkurencyjne rośliny szybko zabierają naszym plonom wszystkie składniki odżywcze, światło czy wodę. Ich obecność jest także doskonałym środowiskiem do rozwoju chorób i szkodników. Doglebowy środek chwastobójczy używamy najczęściej przed siewem lub kilka dni po nim – jeszcze przed pojawieniem się rośliny uprawnej, dlatego oprysk pozwala na pozbycie się chwastów już na etapie ich wzrostu. Ich kiełki pod wpływem substancji aktywnych zawartych w herbicydach zamierają, zanim jeszcze zdążą konkurować z roślinami. Dlatego regulacja zachwaszczenia odgrywa tak kluczową rolę już od samego początku wegetacji.

Jak stosować doglebowe środki chwastobójcze? 

Przeprowadzenie zabiegu herbicydowego musi przebiegać w odpowiednich warunkach. Jeśli jesienią odpowiednio zadbasz o odchwaszczenie i przeprowadzisz zabieg poprawnie, to wraz z nadejściem wiosny, walki z niepożądanymi roślinami będzie o wiele mniej.

  1. Należy zadbać o właściwą wilgotność gleby – aby środek doglebowy na chwasty mógł zadziałać w pełni skutecznie, musi być ona na poziomie minimum 60-70%. W przeciwnym razie nie wykorzystamy potencjału substancji aktywnych zawartych w środkach chwastobójczych i efektywność zabiegu zmniejszy się. 
  2. Zadbaj o odpowiednią pogodę podczas oraz po zastosowaniu środka na chwasty. Herbicydy glebowe niszczą bezpośrednio nasiona chwastów, dlatego muszą znajdować się w strefie ich kiełkowania – czyli optymalnie w warstwie gleby od 0 do 5 cm. Deszcz może jednak spowodować, że przemieszczą się poza nią. Co więcej – pojawia się wtedy również ryzyko, że oprysk na chwasty doglebowy spowoduje efekt fitotoksyczności, czyli pobrania substancji aktywnej środka przez roślinę uprawną. 
  3. Zastosuj się do zaleceń producenta. Korzystając z działania herbicydów, należy zachować bezpieczeństwo. Przed użyciem przeczytaj etykietę, jak stosować dany środek doglebowy na chwasty. 

Użycie herbicydów to podstawa w walce z chwastami w uprawach. Środek doglebowy na chwasty powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego, kto chce zadbać o obfitość plonów. Obecnie producenci dbają o to, aby miały one dostosowane, przemyślane i skuteczne składy. Gdzie szukać sprawdzonych herbicydów? W Sklepie Farmera znajdziesz produkty dostosowane do Twoich oczekiwań – nieważne, czy zajmujesz się ogrodnictwem amatorsko, czy jesteś profesjonalnym rolnikiem.