piątek, 25 sierpień 2023 13:59

Opryskiwacze ogrodowe i domowe — jaki model wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Opryskiwacze ogrodowe Opryskiwacze ogrodowe mat. prasowe

Rośliny domowe i ogrodowe narażone są na wiele czynników zewnętrznych, które wpływają na wygląd oraz żywotność kwiatów, warzyw czy drzew. Aby im zapobiegać, a jednocześnie zadbać o swój ogródek, należy stosować odpowiednie opryski. Przełoży się to na pięknie kwitnące rośliny doniczkowe oraz duże plony na ogródku warzywnym. Jednak istnieją różne opryskiwacze ogrodowe - który z nich wybrać?

 

Podstawowe typy opryskiwaczy ogrodowych

Dostępne urządzenia do oprysków można podzielić względem wielu istotnych cech. Najważniejszy wydaje się jednak sposób działania. Dlatego też opryskiwacze ogrodowe dzieli się na:

  • Modele ręczne, przypominające zwykłą butelkę, używaną do płynów do mycia mebli czy szkła. Niewielki pojemnik, o pojemności do 1 litra, posiada małą pompkę. Za każdym naciśnięciem dźwigni, jedna dawka preparatu trafia do atomizera, a następnie zostaje rozpylona na roślinę.

  • Opryskiwacze z pompką posiadają znacznie większe pojemności. Wbudowaną pompką ustala się odpowiednie ciśnienie wewnątrz pojemnika, a następnie dźwignią zwalnia blokadę. Preparat płynie do lancy i zostaje rozprowadzony na roślinach.

  • Aby uniknąć męczącego pompowania ręcznego, można zastosować modele spalinowe. Silnik napędza niewielką pompkę elektryczną, która podaje oprysk pod optymalnym ciśnieniem do lancy. Niestety, bywają one dość ciężkie.

  • Opryskiwacze ogrodowe z akumulatorem są znacznie lżejsze, a także wytwarzają odpowiednie ciśnienie w czasie pracy. Dlatego też zyskują one na popularności w ostatnim czasie. W tym przypadku jednak warto zwrócić uwagę na odpowiednią konserwację akumulatora, aby zwiększyć jego żywotność.

Wybór odpowiedniego modelu jest uzależniony przede wszystkim od potrzeb. Osoby wykonujące częste opryski na pewno wybiorą opryskiwacz akumulatorowy lub spalinowy. Na niewielkim ogródku doskonale spisze się model z pompką. Natomiast do mycia i pielęgnacji domowych kwiatów najlepszy jest opryskiwacz ręczny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie opryskiwacza ogrodowego?

Sposób działania ma ogromne znaczenie, jednak nie jest to jedyny czynnik, który powinien decydować przy zakupie. Praca z opryskami bywa bardzo męcząca i długotrwała, dlatego też kupowany model powinien być wykonany z dobrych jakościowo materiałów, a jednocześnie musi cechować się ergonomiczną budową. Zaprojektowany do wygodnego noszenia nie będzie uciskał pleców ani wpijał się w ramiona.

Niektóre preparaty mogą być szkodliwe dla innych roślin. Czasem konieczne jest też niszczenie chwastów środkami zabójczymi dla warzyw i kwiatów. Dlatego warto mieć co najmniej dwa lub trzy opryskiwacze ogrodowe. Każdy z nich jest zazwyczaj przeznaczony na inny typ oprysków (na chwasty, do drzew, do warzyw itd.). Jest to sposób stosowany przez wielu ogrodników, ponieważ nawet po dokładnym umyciu zbiornika, mogą w nim pozostać jakieś pozostałości po szkodliwych preparatach.