sobota, 21 styczeń 2023 10:45

Agrowłókniny dla twojego ogrodu, dlaczego warto?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
agrowkłóknina agrowkłóknina mat.prasowe

Przydomowy ogród to miejsce, gdzie nie tylko spędzamy czas podczas zabawy z dziećmi, ale również odpoczywamy po ciężkim dniu pracy. Dobrze wiemy, że nic tak nie odpręża naszego umysłu i ciała jak bezpośredni kontakt z naturą dlatego, aby cieszyć się urokiem naszego ogrodu, powinniśmy odpowiednio o niego zadbać. Warto zauważyć, że niewiele potrzebujemy, by przestrzeń przydomowa była pozbawiona chwastów, a roślinność bujnie rosła.

 

Sekret zamknięty w agrowłókninie

Zapewne wielu z nas spotkało się z materiałem, którym jest agrowłóknina. Stosowany jest najczęściej w ogrodnictwie po to, aby zabezpieczyć roślinę przed oddziaływaniem niekiedy nieprzychylnych warunków atmosferycznych. Położone pod roślinę agrowłókniny przyczyniają się do wyeliminowania chwastów, a także działają jako termoizolacja, wspomagając prawidłowy rozwój korzenia.

Co więcej, agrowłóknina charakteryzuje się dużą przepuszczalnością wody do gleby, jednocześnie zapobiegając szybkiemu osuszaniu się gruntu naokoło rośliny. Materiał jest dostępny w rolkach o różnej długości, szerokości i gramaturze, a także kolorze.

Jak poprawnie położyć agrowłókninę?

Agrowłóknina jest materiałem, który możemy położyć jednakowo na glebę, zanim posadzimy sadzonki, a także pod zasadzone już rośliny. Jeżeli materiał będziemy kłaść najpierw na glebę, powinniśmy zadbać o to, aby była ona dokładnie przygotowana. Rozumiemy przez to, że ziemię trzeba wyrównać oraz wyczyścić ze wszystkich chwastów i niepotrzebnych darni.

Jeżeli tego nie zrobimy, wtedy agrowłóknina nie będzie dobrze przylegać do ziemi, co spowoduje rozwijanie się chwastów i brak dobrej szczelności. Natomiast włożony wysiłek pójdzie na marne. Gdy przygotowaliśmy odpowiednio podłoże, możemy rozłożyć materiał po całej jego długości i szerokości, a następnie tam, gdzie chcemy, aby były zasadzone rośliny, powinniśmy wyciąć nożem X lub V. Ułatwi to włożenie sadzonki do gleby.

Natomiast jeżeli chcemy, aby agrowłókniny były położone pod rosnące już rośliny lub krzewy, należy najpierw przygotować odpowiednio podłoże, a następnie długością grządki rozłożyć materiał. Rozciągnięty po długości materiał powinniśmy rozciąć do połowy w miejscach, gdzie znajdują się rośliny, a następnie wsunąć go pod nie.

Ogród według twojego pomysłu

Agrowłókniny są niezwykle zwiewnym materiałem, dlatego powinniśmy przymocować je za pomocą kotwy do gruntu. Aby to zrobić, wystarczy na wszystkich rogach oraz przy rozcięciach wbić kołki tak by tkanina spełniała swoje zadanie. Na końcowym etapie naszej pracy Możemy udekorować całą agrowłókninę kolorowymi kamieniami lub korą ozdobną. Dzięki temu nasz ogród o każdej porze roku będzie estetycznym i zachwycającym nas miejscem do spędzania cudownych chwil z bliskimi.