poniedziałek, 27 listopad 2023 11:58

Czy pergola tarasowa może służyć jako ochrona przed słońcem i deszczem?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
pergole tarasowe, lamelowe we Wrocławiu pergole tarasowe, lamelowe we Wrocławiu mat.prasowe

Niekorzystne warunki pogodowe mogą popsuć plany na chwilę relaksu w ogrodzie. Jak cieszyć się świeżym powietrzem i pięknym widokiem niezależnie od tego, czy na zewnątrz pada deszcz, czy jest fala upałów. W takich przypadkach niezawodnym wsparciem okaże się odpowiednie zadaszenie, dzięki któremu nie trzeba się martwić, o jakiej porze siądziesz z kawą na tarasie. Jeśli chcesz czerpać przyjemność ze spędzania czasu na dworze niezależnie od okoliczności, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w nowoczesne i jednocześnie uniwersalne rozwiązania. Poznaj wszystkie zalety i funkcje pergol tarasowych, lamelowych we Wrocławiu!

 

Pergola tarasowa – jak jest skonstruowana?

Każda pergola tarasowa składa się z kilku kluczowych elementów. W większości przypadków podstawę stanowią pionowe kolumny o rozmaitej grubości (np. drewniane słupy lub metalowe rury). Belki górne, biegnące poziomo, łączą się z podporami, tworząc ramę pergoli. Ich rozmieszczenie, gęstość i liczba różnią się w zależności od modelu. Pergole mogą mieć panele wykonane zarówno z tworzywa sztuczne, jak i być pokryte klasyczną tkaniną. Bogata oferta na rynku sprawia, że każdy klient z łatwością dopasuje wygląd zadaszenia do indywidualnych preferencji, dzięki czemu aranżacja przestrzeni będzie mieć spersonalizowany charakter.

Rodzaje pergol tarasowych

Istnieje wiele rodzajów pergol tarasowych, które różnią się materiałem, kształtem, rozmiarem i stylem. Mogą być wykonane z drewna, metalu lub tworzysz sztucznych, dzięki czemu łatwo dopasujesz ich wygląd nie tylko do stylu domu, ale i własnego budżetu. Najważniejszym kryterium podziału jest sama konstrukcja, która wpływa na funkcjonalność i sposób użytkowania. Najpopularniejsze rodzaje pergol tarasowych to:

  • lamelowa (składa się ruchomych, regulowanych lameli, które umożliwiają kontrolę nad ilością światła);
  • segmentowa (ruchome segmenty stanowiące poszycie dachu są sterowane automatycznie);
  • rzymska (klasyczna materiała struktura, która wymaga manualnego ustawienia i zwijania).

Osobną kategorię pergol stanowią tzw. ogrody zimowe, czyli przeszklone pomieszczenia, które umożliwiają spędzanie czasu na tarasie cały rok, nawet w przypadku niskich temperatur. Ze względu na odpowiednie zabezpieczenia przestrzeni, taras może zostać dowolnie umeblowany.

Jakie funkcje pełni pergola tarasowa?

Wbrew pozorom pergola to nie tylko element dekoracyjny, ale i praktyczne rozwiązanie – jej głównym zadaniem jest zapewnienie cienia w słoneczne dni i ochrona przed deszczem, jeśli pogoda nie dopisuje. To jednak nie wszystkie zastosowania tego wyjątkowego zadaszenia! Pamiętaj, że możesz urządzić przestrzeń na tarasie tak, aby stała się przytulnym miejscem do odpoczynku czy zabawy. Wystarczy, że postawisz tam stół i krzesła, a nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby zorganizować przyjęcie lub grilla w towarzystwie znajomych. Niezwykły klimat tworzą lampki, dlatego warto zadbać również o dobre oświetlenie.

Dlaczego warto zainwestować w pergole tarasowe, lamelowe we Wrocławiu?

Nie ma lepszego sposobu na stworzenie na zewnątrz domu przytulnej strefy relaksu niż montaż zadaszenia. Inwestycja w pergole tarasowe, lamelowe we Wrocławiu, pozwoli Ci spędzać czas w ogrodzie, kiedy tylko będziesz mieć na to ochotę! Automatyczne sterowanie sprawi, że regulowanie światła stanie się niezwykle proste i o wiele wygodniejsze od  ręcznego ustawiania. Nie ważne, czy wieje wiatr, czy pada deszcz, dzięki pergoli pobyt na świeżym powietrzu to czysta przyjemność. Jeśli zadbasz o to, aby wygląd zadaszenia pasował do reszty budynku, stworzysz estetyczną, zapierającą dech w piersiach przestrzeń. Wiele firm oferuje możliwość dostosowania wymiarów pergoli do indywidualnych potrzeb klienta, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu wizualnego.