wtorek, 15 październik 2024 13:36

Iglaki w naszych ogrodach - jak zadbać o nie przed zimą?

iglaki w ogrodzie iglaki w ogrodzie fot: poglądowe

Iglaki to od wielu lat stały element polskich ogrodów, wyróżniający się swoją różnorodnością oraz atrakcyjnym wyglądem przez cały rok. Aby jednak przetrwały zimę w dobrym stanie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Pomimo tego, że wiele gatunków dobrze znosi zimowe warunki, niektóre z nich wymagają dodatkowej ochrony przed mrozem i śniegiem.

Wrażliwe gatunki iglaków

Wśród iglaków, które dobrze znoszą polski klimat, są też wyjątki, które mogą nie poradzić sobie w surowych warunkach. Szczególnie wrażliwe na mróz są takie gatunki jak sośnica japońska, cyprysik Lawsona, groszkowy, tępołuskowy, żywotnik wschodni oraz żywotnikowiec japoński. Rośliny te najlepiej sadzić w cieplejszych rejonach Polski, w miejscach osłoniętych od wiatru. Zabezpieczenie ich przed zimnem jest kluczowe dla ich przetrwania.

Jednym z najprostszych sposobów ochrony wrażliwych iglaków jest zastosowanie grubej warstwy ściółki wokół korzeni. Najlepsza będzie kora sosnowa, która zapobiega nadmiernemu wysychaniu gleby i chroni przed mrozem. To ważne, zwłaszcza zimą, kiedy wiele roślin cierpi nie tylko z powodu mrozu, ale również z powodu suszy fizjologicznej.

Podlewanie iglaków późną jesienią

Podlewanie iglaków przed zimą jest równie istotne. Rośliny te gromadzą wodę w swoich tkankach, co pozwala im przetrwać zimowe miesiące. Warto podlewać iglaki, gdy temperatura utrzymuje się jeszcze powyżej zera, aby zgromadziły odpowiednią ilość wody. To szczególnie ważne w przypadku młodych roślin, które jeszcze nie mają w pełni rozwiniętego systemu korzeniowego.

Śnieg i zabezpieczenie koron drzew

Śnieg zazwyczaj pomaga iglakom przetrwać zimę, tworząc naturalną osłonę przed zimnem. Jednak obfite i mokre opady mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Ciężki śnieg może deformować delikatne gałęzie, szczególnie u kolumnowych odmian takich jak jałowiec skalny ‘Skyrocket’, ‘Moonglow’ czy żywotnik zachodni ‘Columna’. Aby temu zapobiec, warto przed zimą obwiązać koronę sznurkiem lub linką, delikatnie, aby nie uszkodzić rośliny.

Niezbyt mocne związanie koron pomaga uniknąć ryzyka złamania gałęzi pod ciężarem śniegu, ale też zapobiega rozwojowi chorób grzybowych, które mogą rozwijać się w wilgotnych i zacienionych miejscach.

Zabezpieczenie przed mrozem i wiatrem

Dla roślin szczególnie wrażliwych, takich jak cyprysik Lawsona, czy sośnica japońska, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia w postaci włókniny. Włóknina chroni przed zimnym wiatrem i nadmiernym spadkiem temperatury, a dodatkowo pozwala roślinie oddychać, co jest niezwykle istotne. Można ją owinąć wokół palików wbitych dookoła rośliny, co tworzy naturalną barierę ochronną.

Odpowiednia ochrona iglaków przed zimą to klucz do ich zdrowia i pięknego wyglądu w nadchodzących sezonach. Dobrze dobrana ściółka, regularne podlewanie oraz zabezpieczenie przed śniegiem i mrozem to podstawowe kroki, które pomogą roślinom przetrwać najtrudniejsze miesiące w roku.

Więcej w tej kategorii: « Mowa roślin