czwartek, 13 kwiecień 2023 11:47

Jak ogrzać wodę w basenie ogrodowym?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
woda w basenie ogrodowym woda w basenie ogrodowym Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Domowe baseny na ogrodzie powinny być wspomagane przez podgrzewacze wody. Polski klimat nie jest w stanie zagwarantować szybkiego podgrzania wody. Aby skrócić czas oczekiwania na możliwość skorzystania z niecki basenowej, warto zastosować dodatkowe wspomaganie, dopasowane do potrzeb użytkowników.

 

Elektryczny podgrzewacz wody basenowej

Aby osiągnąć w szybkim czasie optymalną temperaturę wody basenowej, można sięgnąć po kilka rozwiązanych, oferowanych aktualnie przez rynek.

Jednym z nich są elektryczne podgrzewacze do basenu. Wyróżniają się szybkością działania. Są to małe urządzenia, jakie wymagają zaangażowania energii elektrycznej. Nie trzeba jednak wydzielać osobnego miejsca na to, aby ustawić je w odpowiednim miejscu. Steruje się je automatycznie lub zdalnie.

Podgrzewacz elektryczny bazuje na grzałce zamontowanej w środku. Całość zabezpiecza termostat, który chroni przed przegrzaniem, a także wyłączy, jeżeli okaże się, że w basenie nie ma wody.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że elektryczny podgrzewacz do basenu wymaga konieczności podłączenia do zasilania trójfazowego. Jest to rozwiązanie jakie dedykowane jest do małych i średniej wielkość basenów ogrodowych.

Podgrzewacze do basenu bazujące na pompie ciepła

Podgrzanie wody możliwe jest dzięki pompom ciepła. Jest to urządzenie, jakie posiada specjalny skraplacz, który może być użytkowany, jeżeli chodzi o wodę z basenu. Jej zaletą jest to, że może ona dostarczyć ogromną ilość ciepła nawet wtedy, kiedy niebo będzie zachmurzone. Należy jednak uwzględnić ten fakt, że ma się do czynienia z urządzeniem, jakie należy dopasować do posiadanego lustra wody oraz głębokości zbiornika. Warto dodać, że pierwsze ogrzanie wody przy udziale pompy ciepła trwa min. 3 dni do nawet tygodnia.

Wymienniki ciepła do basenu

Rozwiązanie, jakie polecane jest na ogół do basenów całorocznych. Można je jednak wykorzystać także w basenie ogrodowym. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak wyodrębnienia osobnego pomieszczenia, gdzie będzie znajdowało się także źródło ciepła. Wymienniki ciepła mogą bazować na poszczególnych źródłach ciepła:

  • piecach gazowych,
  • piecach olejowych,
  • panelach solarnych w połączeniu z piecem,
  • gruntowych pompach ciepła.

Osoba, która zdecyduje się na to rozwiązanie, musi jednak uwzględnić pojemność, jaką będzie mieć basen ogrodowy/całoroczny. Tylko wtedy będzie można zapewnić ich maksymalną funkcjonalność i ciepłotę.

Mata solarna do basenu

Rozpoczynający się sezon kąpielowy daje ogromną radość. Nie tylko dzieciom, ale także osobom dorosłym, jakie chętnie korzystają z przydomowych akwenów wodnych. Zamiast skomplikowanej instalacji basenowej, służącej do podgrzewania wody, można zdecydować się na matę solarną.

Jej zaletą jest to, że nie wykorzystuje ona energii elektrycznej, bazując na promieniach słonecznych. Wadą jest niepewny klimat w Polsce. Brak słońca, oznacza brak ciepłej wody w basenie. Trzeba jednak przyznać, że ma się do czynienia z wydajnym urządzeniem, które na dodatek jest bardzo łatwe w użyciu.

Mata solarna jest w stanie sprawić, że woda w basenie będzie ciepła, a na dodatek jest w stanie wygenerować odpowiednie oszczędności.

Jak ogrzać wodę w basenach ogrodowych?

Jak widać, jest kilka rozwiązań, jakie można dopasować do indywidualnych potrzeb. Najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o łatwość montażu, są elektryczne podgrzewacze do wody. Tym bardziej że nie potrzeba do tego wydzielać osobnego pomieszczenia lub miejsca.

Należy jednak rozważyć cenę wyżej wymienionych rozwiązań. Tak, aby zyskać pewność co do tego, że będzie można również poradzić sobie z kosztami eksploatacji, jakie wymusi podgrzewanie wody.