Zazwyczaj umieszcza się je w celach ozdobnych. Warto wiedzieć, jakie formy wpływają na estetykę dużych aglomeracji i niewielkich przestrzeni publicznych.
Opis
Meble miejskie stanowią elementy małej architektury. Zalicza się do nich budki telefoniczne, parkometry, kosze na śmieci, latarnie uliczne, parkiety, parkomaty, pergole, trzepaki, słupy ogłoszeniowe i latarnie uliczne. Meble tworzone są w taki sposób, by spełniały swoje zadania. Jednym z najbardziej znanych elementów przestrzeni miejskiej jest brytyjska budka telefoniczna. Wykorzystuje się ją od lat dwudziestych ubiegłego wieku. Budka uznawana jest za symbol Wielkiej Brytanii oraz niezwykłe osiągnięcie miejskiego designu. Inny, popularny mebel publicznej przestrzeni stanowi Ławka Niepodległości, będąca projektem Ministerstwa Obrony Narodowej. Pomnik ma wystandaryzowany wygląd. Ławka jest prostopadłościanem z siedziskiem stylizowanym na ceglane wykonanie. Po zmroku napis „Niepodległa” podświetla się dzięki diodom LED. Pomnik stanowi multimedialny projekt edukacyjny.
Materiały
Do wykonania mebli miejskich stosuje się różnorodne tworzywa. Zazwyczaj jest to metal. Wykonane są z niego m.in. stojaki rowerowe, kosze na śmieci oraz elementy ławek. Metalowe elementy świetnie wpisują się w miejską architekturę – mają one bowiem srebrny kolor i charakterystyczny połysk. Wykazują one ponadto odporność na oddziaływanie mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. W przypadku nowoczesnych elementów popularne rozwiązanie stanowią metalowe konstrukcje wykonane ze stali. Świetnie pasują one bowiem do przestrzeni publicznych ogrodów. Konstrukcje stalowe są ponadto odporne na zabrudzenia, co w przypadku mebli miejskich ma istotne znaczenie.
Przenośne lub trwale zamontowane w podłożu formy wpływają na charakter publicznej przestrzeni. Warto więc pamiętać, by dbać o meble miejskie i reagować na zachowania, niekorzystnie wpływające na wygląd sprzętów.