piątek, 12 lipiec 2024 06:14

Inspekcja dronem dla firm

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
inspekcje dronem inspekcje dronem fot: pixabay

Usługi latania dronem nie są nowe, ale nie wszyscy przedsiębiorcy rozumieją ich korzyści. Sporo na tym tracą. Warto więc pogłębić temat. Warto sprawdzić, co dają inspekcje dronem oraz ile trzeba za nie zapłacić.

Przegląd infrastruktury z powietrza

Nader często duże obszary przemysłowe się marnują. Firmy dysponujące przestrzenią nie zawsze z niej korzystają. Czasem wręcz zapominają, że za jakąś halą jest jeszcze całkiem spory teren do zagospodarowania. Dron wyposażony w kamerę 4K może bardzo szybko zweryfikować sytuację. Dzięki temu zarządzanie przestrzenią zakładu stanie się wydajniejsze.

Poza tym inspekcje dronem zapewniają łatwe zweryfikowanie stanu infrastruktury. Widok z powietrza pozwala spojrzeć na obiekty z niecodziennej perspektywy. Ta z kolei umożliwia dostrzeżenie wad konstrukcyjnych lub uszkodzeń, które w innym wypadku mogłyby zostać pominięte.

Skaner laserowy na dronie bądź wykorzystanie kamer termowizyjnych dostarcza dodatkowe dane. Pozyskane w ten sposób szczegóły są nieocenione. Ich analiza daje możliwości, o jakich kiedyś nawet nie marzono. Co się dzięki temu zyskuje? Cóż, inspekcje wizyjne starych budynków to prosty sposób na uniknięcie katastrofy budowlanej.

Termowizja z drona a oszczędność

Fachowe inspekcje dronem to nie tylko widok z lotu ptaka. Małe bezzałogowe statki powietrzne mogą poruczać się w każdą stronę. Urządzenie wykona przegląd wzdłuż ścian budynków, jak i wewnątrz. Ma to sens w przypadku dużej hali, chociażby. W każdym razie inspekcje termowizyjne z drona określą faktyczną dystrybucję ciepła.

Dzięki temu właściciel obiektów będzie w stanie dostrzec, jak wygląda szczelność termiczna budynku. A to ułatwi mu decyzje inwestycyjne związane z modernizacją. Takie praktyki wpływają więc na gospodarowanie energią. Tak właśnie powstają oszczędności. Tym bardziej że dofinansowanie na termomodernizację wcale nie jest małe. Bez szczegółowych analiz jednak trudno liczyć na wsparcie przedsięwzięcia.

Profesjonalne planowanie rozbudowy

Techniczne inspekcje dronem to jedno, a budowa od podstaw to drugie. Kamery wysokiej rozdzielczości wykorzystuje się do zbadania terenów pod nowe inwestycje. Profesjonalny operator drona wysyła urządzenie na lokację i rejestruje wszystkie szczegóły.

Mapowanie z wykorzystaniem dronów pozwala zbadać możliwości dojazdowe, jak i ukształtowanie terenu. Na zdjęcia można oczywiście nałożyć schematy architektoniczne oraz dane geodezyjne. Wprawdzie obrazy satelitarne są dzisiaj dostępne, czasami ich jakość pozostawia sporo do życzenia. Nie wszystko widać, a i chmury potrafią zasłonić najważniejsze obszary. Dron na zamówienie to już zupełnie inna historia.

Ile kosztują inspekcje dronem?

Ceny są bardzo różne. Trudno podać jakieś kwoty, ponieważ wszystko zależy od konkretnych zamówień. Liczy się wielkość obszaru do zbadania, rodzaj potrzebnych danych, dojazd do lokalizacji. Inaczej się wycenia skanowanie termowizyjne hal produkcyjnych, a inaczej inspekcje dachów. Firma świadcząca usługi inspekcji dronem musi więc oszacować każde zlecenie indywidualnie. Kontakt z jej przedstawicielem to najprostszy sposób na poznanie kosztów.

Podsumowanie

Przemysłowe wykorzystanie dronów to zalety, które trudno zlekceważyć. Bez nich przedsiębiorstwa tracą niepotrzebnie czas. Pieniądze też grają dużą rolę, ponieważ mapowanie infrastruktury z powietrza pozwala lepiej zaplanować wydatki. Nie bez znaczenia jest i redukcja marnotrawstwa przestrzeni. Wynajem drona ma naprawdę sporo sensu.