Co warto wiedzieć o tynku mozaikowym?
Tynk mozaikowy (nazywany również marmolitem) jest dekoracyjną powłoką, która poza tym, że doskonale się prezentuje, jest również materiałem odpornym na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia.
Podstawowym składnikiem tego rodzaju tynku jest żywica - dzięki temu może być on często myty i szorowany, nawet z użyciem silnych detergentów bez obaw o to, że zostanie zniszczony lub pogorszy się jego wygląd. Dodatek żywicy sprawia, że tynk nie będzie pękał, gdyż zwiększona przez to zostanie jego elastyczność. W tynkach mozaikowych poza żywicą znajduje się również drobne kruszywo.
Tynki mozaikowe są materiałem paroprzepuszczalnym, dodatkowo są łatwe w aplikacji, przez co cieszy się on sporym zainteresowaniem wśród inwestorów zajmujących się wykończeniem budynków.
Rodzaje tynków mozaikowych
Tynk mozaikowy to wyjątkowo ciekawy materiał, dostępny w wielu wariantach. Różnią się one między sobą między innymi rodzajem zastosowanego kruszywa oraz średnicą zastosowanych ziaren. Wiele osób ze względu na charakterystyczny wygląd porównuje tynki mozaikowe do granitów lub piaskowców.
Kruszywa w tynkach mozaikowych poza różną wielkością mogą mieć również różne kolory - barwy zależne są od tego, czy zastosowano materiały naturalne, czy może sztucznie zabarwione. W kwestii estetyki marmolit daje mnóstwo możliwości wyboru.
Gdzie stosowany jest tynk mozaikowy?
Tynki mozaikowe to materiały, które z powodzeniem mogą być stosowane zarówno we wnętrzach budynków, jak i na zewnątrz. Mogą być traktowane jako dekoracja, dobrze jednak sprawdzą się również w systemach dociepleń czy strefach o dużym obciążeniu eksploatacyjnym.
Gdzie można zastosować tynk dekoracyjny? Możliwości jest naprawdę wiele, to materiał doskonale sprawdzający się między innymi w dekoracji cokołów, gzymsów, podmurówek elewacyjnych, kominów, ścian w łazience, wykuszy, klatek schodowych, wnęk okiennych lub drzwiowych czy kolumn i sztukaterii.
Tak naprawdę tynk mozaikowy nadaje się do nałożenia wszędzie - wyjątkiem są tylko posadzki, tu ten materiał nie znajdzie swojego zastosowania.