piątek, 29 marzec 2024 19:34

Domy z prefabrykatów - zalety

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
domy profabrykowane domy profabrykowane pixabay

Jeszcze w drugiej połowie ubiegłego wieku stawianie domu zajmowało dużo czasu - budowa ciągnęła się całymi latami. Z biegiem czasu rozwój technologii umożliwił szybsze stawienie nie tylko murowanych domów, ale także domów w innych technologiach. W kraju, gdzie zapotrzebowanie na miejsca do zamieszkania były ogromne, w latach 70-tych zaczęto stawiać  m.in. domy z prefabrykatów.

Technologia ta była wydajna, umożliwiała budowę w krótkim czasie, niezbyt dużym kosztem. Ale niestety - doskwierające w tamtym okresie braki materiałowe i byle jakie wykonawstwo sprawiło, że budownictwo prefabrykowane przez wiele lat nie było dobrze postrzegane, a niesłusznie.

Budownictwo prefabrykowane - zalety

Pierwszą zaletą jest krótki czas budowy - wyspecjalizowana ekipa może zamontować wielkoformatowe elementy z wciętymi otworami na okna i drzwi w przeciągu zaledwie 3 miesięcy. Warto tu dodatkowo wspomnieć, że czasu budowy nie wydłużają przestoje spowodowane mokrymi pracami czy niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Drugą zaletą jest przewidywalny koszt budowy - dzięki bardzo precyzyjnemu projektowi właściciela nie zaskoczy przykra niespodzianka w postaci zmiany cen materiałów budowlanych w trakcie realizacji. Kolejną zaletą jest to, że gotowe ściany wykonywane są przy użyciu najnowocześniejszych maszyn, co pozwala na uzyskanie nie tylko bardzo precyzyjnych elementów, ale także elementów o nietypowych kształtach, które umożliwia budowę budynku niestandardowego, niebanalnego. Elementy prefabrykowane poddawane są bardzo dokładnej kontroli technicznej, zatem muszą być wykonane z najlepszych materiałów (dla osób . Co to oznacza dla właściciela? Większą trwałość inwestycji. I jeszcze jedna, warta uwagi kwestia - powierzenie budowy domu Ksawerów oznacza dla inwestora oszczędność czasu - lista zadań, w których niezbędna jest jego obecność i zaangażowanie ograniczona jest do minimum.

Domy z prefabrykatów znowu cieszą się coraz większą popularnością i większym zainteresowaniem. Trudno się temu dziwić - zalety można wyliczać jeszcze długo (powyżej zostały wymienione najczęściej rozważane kwestie, dla których wartę tę technologię rozważyć). Jeśli więc tylko inwestor dysponuje działką umożliwiająca dostawę gotowych ścian, jeśli w krótkim czasie postawić dom i zbytnio nie angażować się w procesy budowy, powinien postawić na budownictwo prefabrykowane. Po wybraniu doświadczonej i wyspecjalizowanej ekipy (nie jest to takie łatwe, ale na pewno warte wysiłku) pozostaje już tylko czekać na gwarantowane efekty.