czwartek, 20 październik 2022 10:19

Jak ułożyć płytki wielkoformatowe?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
płytki w formacie 60x120 płytki w formacie 60x120 unplash

płytki wielkoformatowe to jeden z najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz. Jeśli poszukujemy płytek, które pozwolą uzyskać jednolitą powierzchnię na podłodze lub ścianie, to format 60x120 cm będzie idealny.

Płytki tego typu są polecane przede wszystkim do dużych powierzchni, ale można je ułożyć także na mniejszych fragmentach ścian czy podłóg. Pamiętajmy jednak, że im większa powierzchnia, tym lepiej płytki prezentują się na niej.

Najważniejsze jest dokładne rozplanowanie układu płytek

Aby dobrze dopasować płytki w formacie 60x120 należy zrobić wcześniej plan ich rozmieszczenia na podłodze lub ścianie. Pamiętajmy, żeby przed ułożeniem płytek dokładnie oczyścić powierzchnię – usunąć z niej kurz, brud i wszelkie nierówności. Pomoże nam w tym specjalna gładź szpachlowa, a także papier ścierny. Następnie możemy przystąpić do układania kleju i płytek. Pamiętajmy, żeby kupić klej o odpowiedniej gramaturze – powinna być ona dostosowana do rodzaju płytek, jakie chcemy ułożyć.

Pamiętaj o fugowaniu

Pamiętajmy, żeby dobrać odpowiedni klej i fugi – ich rodzaj będzie zależał od tego, jakie płytki wybierzemy oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli nie czujemy się na siłach, by układać płytki samodzielnie, warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnego fachowca. Pomoże nam on w doborze odpowiednich materiałów i ich prawidłowym ułożeniu, a także fugowaniu. Warto też zapytać o porady sprzedawcę w sklepie, który będzie w stanie doradzić nam, jakie płytki oraz klej i fugi będą najlepsze do naszego rodzaju podłoża.

Dbaj o estetykę!

Używaj odpowiednich narzędzi i materiałów

Należy dokładnie czytać instrukcje, by ułożyć płytki wielkoformatowe perfekcyjnie. Pamiętaj też o ich regularnym czyszczeniu i konserwacji, by służyły nam przez długi czas. Jeśli potrzebujesz więcej porad na temat układania płytek, skontaktuj się z ekspertami. Pomożemy Ci wybrać najlepsze produkty i ułożyć je tak, by spełniały Twoje oczekiwania!

Wybierz odpowiedni klej i zaprawę

Do układania płytek wielkoformatowych potrzebujemy kleju i zaprawy o odpowiednich parametrach. Pamiętajmy, żeby dobrać je także pod kątem rodzaju podłoża oraz tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie układać płytki, warto skorzystać z usług profesjonalnego fachowca.

Jakie są najczęściej stosowane kolory płytek wielkoformatowych

Płytki wielkoformatowe dostępne są w różnych kolorach i wzorach. Najczęściej stosowane to biel, czerń oraz beże. Pamiętajmy jednak, że to tylko niektóre z możliwości – jeśli szukamy czegoś bardziej odważnego, możemy także postawić na płytki w kolorze fuksji lub turkusu. Pamiętajmy jednak, że im bardziej wyrazisty kolor płytek, tym większa powierzchnia musi być idealnie gładka i równa, by efekt był satysfakcjonujący.

Warto też pamiętać o tym, że płytki wielkoformatowe mogą mieć także różne struktury – możemy więc wybrać pomiędzy gładkimi a wypukłymi.