Materiały te wprowadzają nowoczesne metody zbrojenia betonu. Kiedy najczęściej stosuje się pręty z kompozytu?
Zbrojenia kompozytowe a ich właściwości
Materiały kompozytowe takie jak pręty czy siatka są wykonane z włókna szklanego lub bazaltowego połączonego polimerem wykonanym na bazie żywic. Nie wymagają one ochrony antykorozyjnej i z tego też powodu stanowią znacznie lepsze rozwiązanie w porównaniu z dotychczas stosowanymi zbrojeniami stalowymi. Z ich pomocą można wykonywać bardzo trwałe zbrojenia w wielu betonowych elementach.
Pręty z kompozytu wykazują bardzo wysoką wytrzymałością na rozciąganie. Wynosi ona aż 2,5 razy więcej, niż w przypadku tradycyjnych zbrojeń. Dzięki temu grubość zbrojenia wykonanego z kompozytu może być o wiele mniejsza. Do jego istotnych zalet można także zaliczyć:
- niski ciężar
- łatwość obróbki
- bardzo niską przewodność cieplną
- elastyczność
- bardzo dobrą rozszerzalność termiczną
Powyższe zalety sprawiły, że zbrojenia kompozytowe znalazły powszechne zastosowanie w budownictwie.
Pręty kompozytowe a ich powszechne zastosowanie
Pręty wykonane z kompozytu są powszechnie wykorzystywane w celu sprężania wielu elementów z betonu. Redukują one skutecznie ciężar konstrukcji oraz zmniejszają grubość betonu. Są bardzo wytrzymałe w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, co sprawia, że doskonale sprawdzają się podczas wykonywania konstrukcji inżynierskich wodnych, które to są w szczególności narażone na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych.
Zbrojenia kompozytowe są także bardzo odporne na ciecze o agresywnym działaniu na stal. Te właściwości sprawiają, ze są bardzo chętnie wykorzystywane podczas budowy zbiorników przemysłowych oraz wielu oczyszczalni ścieków. Sprawdzają się także doskonale w obiektach rolniczych, budynkach laboratoryjnych oraz w infrastrukturze przydomowej.
Pręty wykonane z kompozytu znalazły także powszechne zastosowanie w sektorze mieszkalnym, przemysłowym oraz infrastrukturalnym. Sprawdzają się doskonale w:
- budownictwie morskim
- budownictwie drogowym
- przemyśle chemicznym
- budownictwie medycznym
- wielu obiektach podziemnych
- stacjach transformatorowyc
- architekturze ogrodowej
Przy ich wykorzystaniu można między innymi wykonywać:
- przewody i śluzy wodociągowe
- zapory wodn
- altany
- ogrodzenia
- kręgi żelbetowe
- konstrukcje nośne oraz wsporcze
- elementy ścienne i stropowe
- stopy parkingowe
- konstrukcje drogowe
- tunele
- mosty
Zbrojenia kompozytowe są znakomitym wyborem dla tych inwestorów, którzy cenią sobie innowacyjne oraz ekonomiczne rozwiązania.