Zwyżki znajdują zastosowanie w różnych branżach – wynajmują je lub kupują firmy działające w sektorze logistycznym, rolnictwie i reklamie, zajmujące się pielęgnacją zieleni, robotami porządkowymi oraz zarządzające dużymi magazynami, w tym halami magazynowymi wysokiego składowania. Jednak najczęściej sprzęt do pracy na wysokości da się zobaczyć na placach budowy. Przedsiębiorstwa z branży budowlanej na co dzień wykorzystują nie tylko rusztowania, których nie da się przesunąć, lecz także różnego rodzaju zwyżki umożliwiające łatwe przemieszczanie ładunków pomiędzy poszczególnymi budynkami. Maszyny mogą być wyposażone w napęd elektryczny lub spalinowy, poruszać się na kołach albo gąsienicach, mieć napęd na cztery koła, dodatkowe stabilizatory, różny udźwig, wysięg i wymiary, dlatego każdy klient bez problemu jest w stanie znaleźć model odpowiadający jego potrzebom.
Podnośniki koszowe nożycowe
Zazwyczaj firmy działające w branży budowlanej kupują do swojej floty lub wynajmują długoterminowo podnośniki koszowe. To szeroka grupa maszyn, które na końcu ramienia mają platformę roboczą. Do podnośników koszowych zalicza się m.in. podnośniki nożycowe, podesty przegubowe oraz podesty teleskopowe. Podnośniki nożycowe nazywane są tak ze względu na charakterystyczną konstrukcję nośną – dwie dwuramienne dźwignie połączone sworzniem na środku, które krzyżując się, przypominają nożyce. Tego typu urządzenia cechują się dużym udźwigiem, nawet do kilkuset kilogramów, a także różną długością platformy roboczej. Największą zaletą podnośników nożycowych jest możliwość jednoczesnego transportu do góry kilku osób wraz z niezbędnym sprzętem.
Podesty przegubowe
Inne możliwości dają podesty przegubowe. Te maszyny sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dostęp do miejsca pracy jest utrudniony. Dlaczego? Ponieważ mają łamaną konstrukcję ramienia, która pozwala na wykonanie różnych manewrów, w tym ominięcie przeszkód i bezpieczne dotarcie do przestrzeni ponad nimi. W koszu umieszczonym na podeście przegubowym może pracować jedna lub dwie osoby.
Podesty teleskopowe
Oprócz tego do podnośników koszowych zalicza się także podesty teleskopowe nazywane inaczej masztowymi. Zazwyczaj tego typu maszyny wyposażone są w napęd na cztery koła i oś wahliwą umożliwiające prace nawet w trudnym terenie bez ryzyka utraty stabilności. Mają znaczne wysokości robocze i wysięgi boczne, a przy tym nie zajmują dużo miejsca na placu budowy, dlatego mogą być używane nawet w trakcie drobnych prac na ograniczonej przestrzeni.
Gdzie kupić lub wynająć podesty ruchome? Szeroką ofertę urządzeń znanych marek ma Riwal: https://www.riwal.com/poland/pl-pl
Ładowarki teleskopowe
Poza tym branża budowlana często wykorzystuje ładowarki teleskopowe. To najbardziej uniwersalne urządzenia, do których da się dokupić różnorodny osprzęt dodatkowy taki jak pojemniki na beton, uchwyty do przenoszenia gruzu lub szkła, wciągarki, widły, haki, żurawiki, łyżki, zaciski, a nawet kosze pozwalające łatwo zmienić funkcję maszyny.