piątek, 23 grudzień 2022 11:18

Do czego służy wywietrzak dachowy?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wywietrznik dachowy wywietrznik dachowy Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Wywietrzak dachowy z blachy ocynkowanej to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się jako zwieńczenie systemu wentylacyjnego. Jego celem jest wspomaganie pracy komina, którą może zaburzać na przykład jego niekorzystne usytuowanie.

 

Do czego służy wywietrzak dachowy? 

Wywietrzak dachowy to rozwiązanie, którego celem jest przede wszystkim wspomaganie wentylacji grawitacyjnej wywiewnej. Nie bez znaczenia jest także poprawa efektywności, jaką odnotować można, jeśli chodzi o odprowadzanie spalin, przede wszystkim gazu. Kołnierz z blachy ocynkowanej stosuje się także w przypadku, gdy na wylocie komina dochodzi do zawirowań powietrza. Są one najczęściej związane z jego niekorzystnym usytuowaniem, co wywietrzak pozwala zminimalizować lub zniwelować. Rozwiązanie to jest bezcenne przy niekorzystnej konfiguracji terenu, a także, kiedy mówimy w regionie o silnych i częstych wiatrach  (chodzi tutaj przede wszystkim o II i III strefę obciążenia wiatrem). Wywietrzak sprawdzi się także w przypadku braku ustabilizowanego ciągu kominowego.

Grawitacja wentylacyjna jest najpopularniejszą formą wymiany powietrza, pozbywania się spalin i dostarczania świeżego powietrza, natomiast nie zawsze pracuje ona tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Oczywiście można myśleć o wspomaganiu naturalnego systemu wymiany powietrza z udziałem wentylacji mechanicznej (tj. wentylatorów), natomiast montaż wywietrzaka zdaje się lepszym i to z wielu powodów rozwiązaniem. Po pierwsze jego montaż w przewodzie kominowym jest znacznie prostszy. Po drugie, nie generuje on dodatkowych kosztów poza zakupem, który także nie jest szczególnie drogi. A przy tym wywietrzak pozwala skutecznie odprowadzać ciepłe zużyte powietrze pod wpływem różnicy temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz. Tutaj wystarczą prawa fizyki.

Dlaczego z blachy ocynkowanej?

Wywietrzak cylindryczny produkuje się standardowo z blachy ocynkowanej. To materiał, który sprawdza się w starciu z ciepłym powietrzem, sporą różnicą powietrza wewnątrz komina i na zewnątrz. Tego typu element nie może być wykonany z przypadkowego tworzywa, ponieważ nie będzie w stanie spełniać swojej funkcji. Dolna część wywietrzaka łącząca z podstawą wykonywana jest z kołnierzem stalowym FLS. Zdarza się jednak, że tego typu rozwiązania są niewystarczające, szczególnie w przypadku stosowania określonego rodzaju paliwa do ogrzewania. Dlatego też na zamówienie można wykonać wyrzutnię z połączeniem mufowym lub nyplowym oraz ze stali kwasoodpornej lub aluminiowej, które cechują się innymi parametrami wytrzymałości. Sprawdź: lutech.pl/Wywietrzak-dachowy-cylindryczny-151.html