Do czego służy wywietrzak dachowy?
Wywietrzak dachowy to rozwiązanie, którego celem jest przede wszystkim wspomaganie wentylacji grawitacyjnej wywiewnej. Nie bez znaczenia jest także poprawa efektywności, jaką odnotować można, jeśli chodzi o odprowadzanie spalin, przede wszystkim gazu. Kołnierz z blachy ocynkowanej stosuje się także w przypadku, gdy na wylocie komina dochodzi do zawirowań powietrza. Są one najczęściej związane z jego niekorzystnym usytuowaniem, co wywietrzak pozwala zminimalizować lub zniwelować. Rozwiązanie to jest bezcenne przy niekorzystnej konfiguracji terenu, a także, kiedy mówimy w regionie o silnych i częstych wiatrach (chodzi tutaj przede wszystkim o II i III strefę obciążenia wiatrem). Wywietrzak sprawdzi się także w przypadku braku ustabilizowanego ciągu kominowego.
Grawitacja wentylacyjna jest najpopularniejszą formą wymiany powietrza, pozbywania się spalin i dostarczania świeżego powietrza, natomiast nie zawsze pracuje ona tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Oczywiście można myśleć o wspomaganiu naturalnego systemu wymiany powietrza z udziałem wentylacji mechanicznej (tj. wentylatorów), natomiast montaż wywietrzaka zdaje się lepszym i to z wielu powodów rozwiązaniem. Po pierwsze jego montaż w przewodzie kominowym jest znacznie prostszy. Po drugie, nie generuje on dodatkowych kosztów poza zakupem, który także nie jest szczególnie drogi. A przy tym wywietrzak pozwala skutecznie odprowadzać ciepłe zużyte powietrze pod wpływem różnicy temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz. Tutaj wystarczą prawa fizyki.
Dlaczego z blachy ocynkowanej?
Wywietrzak cylindryczny produkuje się standardowo z blachy ocynkowanej. To materiał, który sprawdza się w starciu z ciepłym powietrzem, sporą różnicą powietrza wewnątrz komina i na zewnątrz. Tego typu element nie może być wykonany z przypadkowego tworzywa, ponieważ nie będzie w stanie spełniać swojej funkcji. Dolna część wywietrzaka łącząca z podstawą wykonywana jest z kołnierzem stalowym FLS. Zdarza się jednak, że tego typu rozwiązania są niewystarczające, szczególnie w przypadku stosowania określonego rodzaju paliwa do ogrzewania. Dlatego też na zamówienie można wykonać wyrzutnię z połączeniem mufowym lub nyplowym oraz ze stali kwasoodpornej lub aluminiowej, które cechują się innymi parametrami wytrzymałości. Sprawdź: lutech.pl/Wywietrzak-dachowy-cylindryczny-151.html