wtorek, 01 czerwiec 2021 18:44

Dobieramy odpowiednie zasłony do salonu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
zasłony na wymiar w Małgorzacie zasłony na wymiar w Małgorzacie

Wybierając styl aranżacji naszego pokoju dziennego, często pomijamy jeden drobiazg. Jednak wybór odpowiednio ozdobnej zasłony do salonu jest ważny, może on podkreślić lub przekreślić trud włożony w wykreowanie całej kompozycji!

 

Salon, zwany też czasami pokojem dziennym, pełni bardzo ważną funkcję niemal w każdym domu. Jest on bowiem centrum rodzinnego życia, gdzie domownicy spotykają z gośćmi i wspólnie relaksują. Stąd tak istotnym jest zapewnienie w danym wnętrzu atrakcyjnego wizualnie i zarazem wygodnego wyposażenia. Prawda ta dotyczy jednak nie tylko mebli, lecz i różnego rodzaju dekoracji, w tym naturalnie i okiennych. Część z tych dekoracji będzie miała charakter wybitnie ozdobny, a część, jak choćby zasłony zaciemniające okna, stanie się także niezastąpioną pomocą przy zamianie naszego salonu na przykład w mini salę kinową!

Zakup zasłon w sklepie, a szycie na miarę w pracowni

Choć postawiony w tytule tego paragrafu dylemat może zdawać się nieco pozbawionym sensu, to jednak porusza on bardzo istotny problem. Otóż bardzo często w pierwszym odruchu kierujemy swoje kroki do sklepu, mając nadzieję, że kupimy tam ładną zasłonę okienną do pokoju dziennego. Jednak w życiu nie zawsze jest tak prosto, nierzadko okazuje się, że przychodzi nam w końcu zamówić zasłonę na miarę, gdyż oferowane modele nie spełniają naszych oczekiwań co do jakości tkaniny lub wielkości. W stosunkowo dobrej sytuacji są tutaj mieszkańcy Wrocławia, którzy mogą zamówić zasłony na wymiar w Małgorzacie. Pracownia Małgorzata działa na rynku od trzydziestu lat, co samo w sobie jest już rekomendacją. W opinii znajomych jest to jedna z lepszych firm szyjących zasłony, choć nie są to informacje zweryfikowane.

Na zdjęciu widoczne jest aranżacja łącząca w sobie piękną zasłonę i firankę okienną. Źródłem grafiki dekoracji okiennej jest wrocławska strona pracowni Małgorzata.

Zasłony przyciemniające do domowej sali kinowej

We wstępie pojawiła się nazwa zasłon zaciemniających, które najlepiej jest stosować w sypialniach lub w sytuacji, gdy chcemy stworzyć w domu dobre zaciemnienie, choćby dla potrzeb urządzenia własnego rodzaju sali kinowej. W takich przypadkach warto przeczytać więcej o tkaninach blackout i dimout. Wspomnijmy tylko, że przyciemniające zasłony okienne nie zatrzymują całkowicie promieni słońca, to funkcja zasłon uszytych z materiału zwanego blackout. Zasłony przyciemniające szyjemy natomiast z tkaniny dimout.

Zasłona w szafie zamiast drzwi?

Czasami zdarza się, że uda się nam wygospodarować wnękę na szafę. Nierzadko chcielibyśmy wykorzystać tę przestrzeń optymalnie i jednocześnie wprowadzić do domu nieco nowoczesnych rozwiązań. W takich sytuacjach warto jest sięgnąć po ozdobne zasłony do szafy, gdyż nie tylko zastąpią one tradycyjne lub przesuwane drzwi, ale i będą się od nich prezentowały o wiele, wiele lepiej. Rzecz jasna w takim zastosowaniu nie możemy użyć dowolnej przesłony. Szafy są zwykle bardzo specyficzne pod względem wymiarów, a więc nie ominie nas najpewniej wizyta w pracowni krawieckiej i szycie zasłon na wymiar. Dzięki temu będą one jednak doskonale dopasowane do rozmiarów naszej garderoby i aranżacyjnie do wnętrza, gdyż sami dowolnie sobie skomponujemy wygląd całości, jest więc to inwestycja, która się nam zwróci.

Manualne i elektryczne karnisze okienne, podobieństwa oraz różnice

Choć pod względem funkcjonalności ogólne założenie manualnego i elektrycznego karnisza jest podobne, to jednak różnic jest wiele. Skupiają się one głównie na sposobie przesuwania firanki, w modelu manualnym czynimy to ręcznie, zaś w elektrycznym karniszu do zasłon mamy do dyspozycji silniczek, który automatycznie wykonuje tę czynność za nas. Nie będzie tutaj zaskoczeniem, że jest to rozwiązanie wygodne, często też spotykamy je w hotelach czy dużych apartamentach z licznymi i niemałymi oknami. Z drugiej jednak strony karnisze elektryczne są nieco droższe w zakupie, co może stanowić problem dla osób o bardzo napiętym budżecie.