piątek, 13 sierpień 2021 18:59

Dodatek mieszkaniowy - dla kogo?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
nowe mieszkanie w Lubinie nowe mieszkanie w Lubinie pixabay

Dodatek mieszkaniowy to pomoc pieniężna, którą można otrzymać na pokrycie części kosztów utrzymania nieruchomości do celów mieszkalnych.

Starać się o nią mogą zarówno właściciele, jak i najemcy – pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów. Kto może starać się o dodatek mieszkaniowy?

Nowelizacja ustawy o przyznawaniu dodatków mieszkaniowych

W pierwszej kolejności trzeba wskazać, że od 1 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca dodatków mieszkaniowych. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie innego kryterium dochodowego, które odnosi się do przeciętnego wynagrodzenia, a nie – jak wcześniej - do najniższej emerytury. Kwota ta jest ustalana w oparciu o 3-miesięczny dochód gospodarstwa domowego i nie może przekroczyć w przeliczeniu:

  • 40% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
  • 30% przeciętnego wynagrodzenia na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

To znaczy, że w 2021 roku kwota uprawniająca do uzyskania dodatku mieszkaniowego wynosi 2066,99 złotych dla jednoosobowego gospodarstwa lub 1550,24 z na osobę przy rodzinie wieloosobowej. Nie ma jednak znaczenia miejscowość, w której znajduje się nieruchomość. Takie samo kryterium obowiązuje mieszkańców starej kamienicy w stolicy, jak i osoby, które właśnie kupiły nowe mieszkanie w Lubinie – niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim.

Kryterium metrażowe dodatku mieszkaniowego

By uzyskać dodatek mieszkaniowy, trzeba także spełnić kryterium metrażowe, czyli zamieszkiwany lokal nie może być zbyt duży. Ustalona powierzchnia normatywna wynosi 35 m2 dla gospodarstwa jednoosobowego i rośnie o 5 metrów z każdą kolejną osobą: dla 2 osób będzie to 40 m2, dla 3 osób – 45 m2 itd. By jednak uniknąć przypadków, kiedy o dodatku mieszkaniowym decyduje pojedynczy metr, o zapomogę można starać się w przypadku lokali o powierzchni normatywnej powiększonej o 30%. Dla jednej osoby będzie to więc 45,5 m2, dla dwóch – 52 m2, dla trzech – 58,5 m2 itd. W przypadku, kiedy wielkość całkowita kuchni i pokoi nie przekracza 60% całości, powierzchnię normatywną można zwiększyć o 50%. Jeśli w gospodarstwie znajduje się osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub wymagająca oddzielnego pokoju – powierzchnię normatywną zwiększa się o 15 m2.

Kto może starać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego?

Wbrew powszechnym przekonaniom, o dodatek mieszkaniowy mogą starać się nie tylko właściciele nieruchomości, którzy w nich zamieszkują. O zapomogę mogą składać wnioski także:

  • najemcy i podnajemcy, który mieszkają w tych lokalach,
  • lokatorzy ze spółdzielczym prawem do lokalu,
  • osoby mające tytuł prawny do lokalu i ponoszące wydatki na jego utrzymanie,
  • osoby zamieszkujące w danym lokalu bez tytułu prawnego, które oczekują na lokal zamienny lub socjalny.

Trzeba jedynie pamiętać, żeby do wniosku o zapomogę dołączyć odpowiedni druk potwierdzony przez zarządcę budynku o zamieszkaniu i ponoszeniu opłat na utrzymanie lokalu. Dodatek mieszkaniowy wynosi nawet do 70% wydatków ponoszonych na utrzymanie powierzchni normatywnej lokalu, ale także nie może być niższy niż 0,5% przeciętnego wynagrodzenia. Można zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie wsparcia, warto więc skorzystać z tej formy pomocy.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl