czwartek, 21 grudzień 2023 15:59

Jak ułatwić sobie świąteczne porządki – 6 sprawdzonych sposobów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
ubezpieczenie mieszkania ubezpieczenie mieszkania Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Przygotowania do Świąt są równie ekscytujące, co samo Boże Narodzenie. Któż z nas nie lubi piec pierników czy ubierać choinki? Niestety, nie wszystkie przedświąteczne zajęcia są równie przyjemne. Mowa oczywiście o porządkach. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, by je sobie ułatwić. Poznaj sprawdzone sposoby na przedświąteczne porządki.

 

Opracuj plan sprzątania

Spontaniczne porządki w większości przypadków oznaczają chaos. Dlatego zanim zabierzesz się za sprzątanie, opracuj plan. Zastanów się, co możesz zrobić wcześniej, a co warto zostawić na sam koniec.

Zacznij od tego, co do Świąt się nie pobrudzi

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Pomyśl, co możesz zrobić wcześniej. Chodzi o miejsca, które tak szybko się nie brudzą, a które sprzątasz przed świętami, w ramach generalnych porządków. Możesz np. odsunąć meble, kanapy, łóżko i pozbyć się kurzu z tych trudno dostępnych miejsc. To samo dotyczy umycia okien czy tapicerek.

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Jeśli zaczniesz przedświąteczne porządki wcześniej, będziesz mieć czas, by przejrzeć i pozbyć się rzeczy, których już nie potrzebujesz. Mogą to być ubrania, których nie nosisz od roku, zabawki, z których Twoje dziecko już dawno wyrosło albo sprzęty, które tylko niepotrzebnie zalegają w szafie. Sprawdź, które z nich możesz oddać, a które nadają się już do wyrzucenia. Kiedy w domu będzie więcej miejsca, świąteczne porządki staną się łatwiejsze i pójdą Ci o wiele sprawniej.

Wykorzystaj stare domowe sposoby

Myjesz okna, lustra oraz inne szklane powierzchnie, ale wciąż są na nich smugi? Sięgnij po stary sprawdzony sposób. Drogie produkty czyszczące z reklamy, zmień na ocet i starą gazetę. Szare mydło świetnie sprawdzi się przy usuwaniu tłustych plan. Natomiast wodą z cytryną umyjesz piecyk i blaty.

Sprzątajcie razem

Kto powiedział, że świąteczne porządki mają spoczywać na barkach jednej osoby? Przygotowania do Świąt to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Warto uczyć tego dzieci od najmłodszych lat. Kilkuletni maluch może już przecież zetrzeć kurze i posprzątać zabawki w swoim pokoju. Najlepiej niech każdy członek rodziny czymś się zajmie. Kiedy Ty wieszasz firany, mąż lub partner może np. sprzątać łazienkę. Dzięki temu wszystko pójdzie o wiele sprawniej.

Kiedy już brakuje czasu, skup się na tym, co widać

Jeśli jednak zostało Ci niewiele czasu, zrezygnuj z gruntownych porządków, nie odsuwaj mebli, nie czyść szafek w środku. Może nie pochwaliłaby tego Perfekcyjna Pani Domu, ale w takim przypadku skup się na tych miejscach, które są widoczne. Najważniejszy jest salon, bo to tu stoi choinka. W tym miejscu będziecie przyjmować gości i spędzać najwięcej czasu.

Świąteczne porządki – podsumowanie

Oczywiście, czysty dom w Święta jest ważny, ale nie najważniejszy. Jeśli sprzątasz na bieżąco, przed Świętami nie musisz stawać na głowie, inaczej zasiądziesz do wigilijnego stołu zmęczony, a przecież nie o to chodzi. Istotniejsze powinny być kwestie bezpieczeństwa. Grudzień to dobry czas, by pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu mieszkania lub domu. Dzięki temu unikniesz finansowych konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń, np. kradzieży z włamaniem i w spokoju będziesz mógł przygotować się do świąt Bożego Narodzenia