wtorek, 29 czerwiec 2021 09:49

Jak w prosty sposób zaoszczędzić domowe wydatki?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
okna energooszczędne okna energooszczędne pixabay

Wydatki – pojęcie, które dotyczy praktycznie każdego. Zazwyczaj są one kwestią indywidualną. U jednych są większe, a u innych mniejsze, gdyż ich wysokość zależy od wielu czynników, na które na szczęście mamy wpływ. Co zatem zrobić, aby je obniżyć? Chyba nie ma osoby, która nie chciałaby poznać na to sposobu i tym samym podreperować swój budżet.

Pewnie nie uwierzysz, ale to niesamowicie proste. Wystarczy stosować się do tych kilku prostych zasad.

Koszty ogrzewania naszego domu

Tradycyjne domy charakteryzują się słabą wydajnością energetyczną, co przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie. W takim wypadku warto przeprowadzić termomodernizację naszego budynku, która znacząco wpłynie na nasz budżet. Wystarczy odpowiednie docieplenie budynku. 

Warto również zastanowić się nad współczynnikiem przenikania ciepła w oknie, gdyż to właśnie tam tracimy zazwyczaj najwięcej energii. Powinniśmy stawiać na okna energooszczędne po to, aby minimalizować straty energii cieplnej.

Czynności te sprawią, że:

  • zredukujemy koszty ogrzewania budynku,
  • ograniczymy zużycie energii, co pozytywnie wpłynie na środowisko,
  • polepszymy komfort mieszkania,
  • wyeliminujemy wilgoć,
  • poprawimy wygląd zewnętrzny budynku,
  • przyczynimy się do wzrostu wartości rynkowej naszej nieruchomości.

Zminimalizuj zużycie prądu

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej nowinek technologicznych, które często goszczą również w naszych domach. Z biegiem lat u statystycznej rodziny znajduje się coraz więcej sprzętu, który wymaga podłączenia do prądu. To wszystko przekłada się na wysokość rachunków za prąd. Warto wiedzieć co robić, aby zużywać go mniej.

  1. Stawiaj na urządzenia energooszczędne i mimo wszystko nie pozostawiaj ich w trybie czuwania, gdyż wtedy również pobierają energię. Jedno urządzenie podłączone do prądu to jeszcze nic, ale pomyśl, co się dzieje, kiedy tych urządzeń w naszym domu jest kilka. Okazuje się bowiem, że w ten sposób możemy utracić nawet kilkaset wat w ciągu całego dnia.  
  2. Wymień swoje stare żarówki na ledowe. Przyczyni się to do pięciokrotnego pomniejszenia ilości pobieranej energii. Pamiętaj też, aby gasić światło po wyjściu z pomieszczenia. Niestety nadal często o tym zapominamy.
  3. Doskonałą metodą na obniżenie rachunków za prąd jest również inwestycja w panele fotowoltaiczne. Niestety wiąże się to z dość dużymi kosztami, przez co wiele osób odwleka tę decyzję. Na szczęście istnieje wiele programów dofinansowujących to rozwiązanie, co przyczynia się do rosnącej popularności fotowoltaiki.

Zbędne zużycie wody

Woda jest niezbędna do życia, więc nie damy rady z niej całkowicie zrezygnować. Można natomiast ograniczyć jej zużycie tak, aby korzystać z niej tylko wtedy, kiedy naprawdę jest to konieczne. Często lubimy nadużywać tego zasobu, w ogóle nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Każdy litr wody powoduje wzrost rachunku, a przecież właśnie tego chcemy uniknąć.

Prostym sposobem, aby zaoszczędzić na zużyciu wody jest chociażby zakręcanie jej wtedy, kiedy z niej nie korzystamy. Często zdarza się, że myjemy zęby, a woda leci, leci i leci, a co za tym idzie, rachunek wzrasta. Warto nabyć nawyk zamykania wody w takich momentach, gdyż nie jest nam ona wtedy do niczego potrzebna, a zużywamy przy tym bardzo dużą ilość.

Oszczędzając wodę, warto również wziąć pod uwagę, korzystanie ze sprzętu domowego. Robiąc pranie, używajmy pralki, ale czekajmy aż do momentu, aż uzbieramy pełen wsad. Mycie naczyń natomiast pozostawmy zmywarce, gdyż zużywa ona znacznie mniej wody.