czwartek, 02 luty 2023 19:54

Jak wybrać funkcjonalną lampę sufitową?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
lampa sufitowa lampa sufitowa Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Lampa sufitowa to najczęściej podstawowe źródło światła w konkretnej przestrzeni. Oznacza to, że wybór modelu tego oświetlenia nie powinien być podyktowany wyłącznie estetyką, lecz także względami czysto pragmatycznymi i oceną jej funkcjonalności. 

 

Lampa sufitowa — podstawowe wymagania

 Nowoczesna lampa sufitowa może przybierać obecnie przeróżne formy. Mamy do wyboru bardzo klasyczne modele, jak i te bardzo awangardowe. Nie brakuje propozycji na miłośników minimalizmu i prostych form, w ofercie są jednak także lampy sufitowe bardzo strojne, wyróżniające się designem, natychmiast przykuwające uwagę. Ważne jednak, aby nie zapominać, że lampa sufitowa przede wszystkim ma nam dawać odpowiednie źródło światła. 

Oczywiście oświetlenie mogą w danej przestrzeni uzupełniać lampy ścienne czy lampy podłogowe. Ciekawym rozwiązaniem jest także lampa kinkiet, natomiast w przypadku wszystkich tych modeli mówimy najczęściej o dodatkowym źródle światła. Dla porównania lampa sufitowa odpowiada najczęściej za zdecydowanie największe "doświetlenie" wnętrza. Kinkiety, lampy podłogowe, stołowe oświetlają punktowo wybrane obszary przestrzeni, a nie ją całą. 

To zaś oznacza, że lampa sufitowa przede wszystkim musi być dobrana do przestrzeni. Oczywiście nie zawsze będzie tak, że jedna lampa wystarczy na cały duży salon, tym bardziej więc zakup modeli musi być przemyślany. Chodzi o możliwie jak najlepsze oświetlenie, wybór konkretnego designu powinien odbywać się dopiero w drugiej kolejności. Zobacz, jak dużo masz możliwości: https://kultowelampy.pl/lampy-sufitowe

Lampa wisząca, plafon — jakie rozwiązanie wybrać?

Lampa sufitowa może składać się z kilku punktowych źródeł światła, może być wisząca, może być plafonem, dostępne są również lampy sufitowe na ramieniu. Ważne, aby dobrze dobrać kształt i sposób rozchodzenia się światła po pomieszczeniu. W małej łazience świetnie sprawdzi nie plafon z centralnym źródłem światła. Nie zda on jednak zupełnie egzaminu w przypadku dużego salonu lub sypialni, która jednocześnie od czasu do czasu staje się miejscem pracy. 

Punktem wyjścia zawsze powinna być wielkość pomieszczenia. Kolejną sprawą — jego specyfika: konstrukcja lamp łazienkowych czy kuchennych musi odpowiadać na wyzwanie dużej wilgotności, czy unoszących się wokół oparów, a jednocześnie gwarantować maksymalnie dobrą widoczność. Warto także wziąć pod uwagę, gdzie toczy się "życie" w danym pomieszczeniu. Lampy powinny być tak dobrane, aby oświetlać te miejsca, gdzie to światło jest rzeczywiście potrzebne, ale nie atakować tam, gdzie takiej potrzeby nie ma. Tutaj znaczenie ma także kwestia połączenia centralnego źródła światła z oświetleniem dodatkowym i punktowym. 

Lampy sufitowe na ramieniu — kompromis między estetyką a funkcjonalnością

Bardzo ciekawym i dobrze ocenianym rozwiązaniem są lampy sufitowe na ramieniu. Mogą mieć one bardzo różną formę, natomiast łączy je przede wszystkim funkcjonalność rozwiązania. Jednym z powodów rosnącego zainteresowania tego typu modelami lamp sufitowych jest elastyczność w pełni regulowanej oprawy, która pozwala na pełną kontrolę nad światłem. Dzięki regulowanym ramionom jesteś bowiem w stanie skierować światło w dowolnym kierunku i — co ważne — zmieniać jego ustawienie w zależności od potrzeb. Oczywiście ta elastyczność funkcjonalna musi iść w parze z dobrą konstrukcją i odpowiednimi materiałami, natomiast jej właściwe wykonanie daje ogromne możliwości sterowania światłem bez większego wysiłku. Od dzisiaj zmiana aranżacji nie będzie wcale wymagać od ciebie zmiany układu oświetlenia: wystarczy przesunąć ramię.