poniedziałek, 01 lipiec 2024 16:27

Jak wybrać zasłony dziecięce? Praktyczne wskazówki dla rodziców

Zasłony w pokoju dziecka Zasłony w pokoju dziecka fot: pixabay

Wybór odpowiednich zasłon dziecięcych, jest kluczowym elementem aranżacji pokoju malucha. Pokój dziecka powinien być jego oazą, a elementy wystroju wnętrza, mają do spełnienia konkretne funkcje. Dzieci szybko rosną, a ich potrzeby, gusta i zainteresowania zmieniają się niemal z każdym rokiem. Jak zatem dobrać zasłony dziecięce i inne elementy wyposażenia? Oto kilka wnętrzarskich wskazówek.

Pokój dziecka jego terytorium

Pokój dziecka to miejsce, gdzie maluch spędza wiele czasu, bawi się, uczy i odpoczywa. Ważne jest, aby to miejsce było przytulne i funkcjonalne. Zasłony, firanki, rolety i żaluzje pełnią tutaj istotną rolę. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady.

Zalety zasłon i firanek

Firany i zasłony są uniwersalnym rozwiązaniem, które łatwo dopasować do różnych okien i wnętrz. Mogą być one zawieszone na podwójnym karniszu, co umożliwia elastyczne regulowanie ilości światła wpadającego do pokoju. W przypadku uszkodzenia, tkaninę z zasłon można łatwo naprawić lub wykorzystać w inny sposób, co jest istotne z punktu widzenia ochrony środowiska.

Zasłony a rolety i żaluzje

Rolety i żaluzje mają szerszy zakres regulacji dopływu światła, ale są mniej wszechstronne i bardziej kosztowne. Mechanizmy zwijania i rozwijania rolet są bardziej podatne na usterki, a ich naprawa bywa trudna. Uszkodzone drewno, aluminium lub tworzywo w żaluzjach najczęściej oznacza konieczność wymiany całego elementu.

Zasłony dziecięce a środowisko naturalne

Klasyczne zasłony dziecięce są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ można je wykorzystać ponownie. Zepsuta żaluzja czy roleta, zwykle trafia na śmietnik, podczas gdy tkanina z zasłon może posłużyć do uszycia poszewek na pościel, ubranek, dywaników, narzut na stół, maskotek czy artystycznych dekoracji.

Wzory i kolorystyka zasłon

Dla dzieci, zasłony są istotne głównie ze względu na ich wygląd. Wzór i kolorystykę należy dopasować indywidualnie do gustu dziecka oraz wystroju pokoju. Niemowlaki nie wyrażą jeszcze swojego zdania, ale kilkulatki mogą już grymasić. Jeszcze trudniej dogodzić nastolatkom, dla których dziecięce motywy, mogą być uznane za infantylne.

Zasłony do pokoju dziewczynki i chłopca

Na rynku dostępne są zasłony w wielu wariantach - od jednokolorowych po te ozdobione różnymi motywami. Ważne, aby wybrać takie, które będą odpowiednie dla wieku dziecka i będą mu się podobać. Propozycje dla najmłodszych nie spodobają się młodzieży, dlatego warto uwzględnić zmieniające się gusta dzieci.

Praktyczność zasłon

Zasłony dziecięce powinny być funkcjonalne i łatwe w montażu. Można je zawiesić na taśmie, haczykach, żabkach, przelotkach czy tunelu. Każdy sposób, wymaga specyficznego przygotowania i dodatkowych akcesoriów. Przed wyborem warto zastanowić się, czy będziemy montować nowe karnisze, czy dopasowywać zasłony do już istniejących drążków.

Poziom zaciemnienia zasłon

Każda zasłona dziecięca charakteryzuje się konkretnym współczynnikiem zaciemnienia – zwykle od 10 do 90 procent. Dla dzieci, które wolą jasne pomieszczenia, lepsze będą zasłony z niższym poziomem zaciemnienia. Dla tych, które lubią długo spać, warto wybrać zasłony typu blackout, zapewniające również izolację akustyczną i termiczną.

Cena zasłon

Cena zasłon to istotne kryterium wyboru. Zasłony są zazwyczaj tańsze niż rolety i żaluzje. Koszt rolety o wymiarach 100×100 cm wynosi około 400 - 500 zł, podczas gdy zasłona materiałowa o zbliżonej powierzchni kosztuje około 150 - 200 zł. Przy wyborze zasłon dla dzieci, warto również zwrócić uwagę na możliwość zakupu produktów szytych na miarę, dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Wybór odpowiednich zasłon dziecięcych, to ważny element aranżacji pokoju dziecka. Firanki i zasłony są praktyczne, estetyczne i przyjazne dla środowiska. Ważne jest, aby były one dopasowane do gustu i potrzeb dziecka, a także do wystroju wnętrza. Zasłony dziecięce, powinny być funkcjonalne, łatwe w montażu i dostępne w przystępnej cenie. Przy ich wyborze warto uwzględnić poziom zaciemnienia pomieszczenia oraz możliwości ponownego wykorzystania materiału. Dzięki tym wskazówkom pokój dziecka stanie się przytulnym i funkcjonalnym miejscem, w którym maluch będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie.