środa, 23 październik 2024 12:01

Jak zabezpieczyć się przed przerwami w dostawie prądu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
przerwy w dostawie prądu przerwy w dostawie prądu fot: piaxbay / poglądowe

Rosnąca liczba awarii sieci elektrycznych w ostatnich latach wymusza na właścicielach domów podjęcie działań w celu zabezpieczenia przed skutkami przerw w dostawie prądu. Zasilanie awaryjne staje się już nie luksusem, ale koniecznością. Współczesne domy, wypełnione zaawansowaną technologią, wymagają stabilnego dostępu do energii elektrycznej, aby działać bez zakłóceń. Dlatego instalacja odpowiedniego systemu zasilania awaryjnego jest kluczowa dla bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców.

Spis treści:

● Problemy z elektroniką w wyniku przerw w dostawach prądu

● Zasilanie awaryjne - jak się przygotować?

● Fotowoltaika i falowniki hybrydowe

Problemy z elektroniką w wyniku przerw w dostawach prądu

W dzisiejszych domach, funkcjonuje wiele urządzeń, które nie tolerują przerw w dostawie energii. Chłodziarki, zamrażarki, pompy c.o. oraz systemy alarmowe mogą przestać działać już po kilku minutach od zaniku prądu. Szczególnie wrażliwe są starsze urządzenia, które po utracie zasilania często wymagają ponownego ustawienia lub resetu. Krótkotrwałe zasilanie awaryjne, na przykład z UPS, rzadko wystarcza na dłuższy czas. Problem pojawia się w sytuacjach, gdy przerwa w dostawie energii trwa dłużej - może to być kilka godzin, dni, a czasem nawet tygodni, zwłaszcza po większych wichurach czy burzach.

Awaria prądu, oznacza również brak działania systemów ochrony, takich jak monitoring i alarmy. W ciągu kilku godzin dom może stać się bezbronny, pozbawiony zabezpieczeń i łączności z Internetem. Nawet systemy inteligentnego domu przestają działać, a elektryczne rolety pozostają zamknięte, co uniemożliwia dostęp do naturalnego światła.

Zasilanie awaryjne - jak się przygotować?

Aby zabezpieczyć dom przed skutkami awarii prądu, wielu inwestorów decyduje się na instalację agregatów prądotwórczych. Zazwyczaj nie ma potrzeby zasilania całej instalacji elektrycznej, dlatego elektrycy grupują najważniejsze obwody, takie jak systemy grzewcze, oświetlenie, czy lodówki. Dzięki takiemu podejściu można zasilać kluczowe urządzenia nawet w przypadku długotrwałych awarii prądu.

Kluczowe jest, aby planować zasilanie awaryjne na etapie budowy domu. Wówczas można uniknąć kosztownych przeróbek instalacji elektrycznej. Wiele osób odkłada decyzję o instalacji agregatu na później, co prowadzi do problemów z podłączeniem w sytuacji kryzysowej. Warto podkreślić, że nieodpowiednie podłączenie agregatu, "na dziko", może być niebezpieczne zarówno dla domowników, jak i dla pracowników energetycznych.

Fotowoltaika i falowniki hybrydowe

Coraz częściej domy są wyposażane w instalacje fotowoltaiczne, które w połączeniu z nowoczesnym falownikiem hybrydowym stanowią doskonałe rozwiązanie w przypadku awarii sieci elektrycznej. Falownik taki działa jak zasilacz UPS, automatycznie przełączając się na tryb awaryjny, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu. Dzięki niemu energia zmagazynowana w akumulatorach lub produkowana na bieżąco z paneli słonecznych zasila najważniejsze urządzenia w domu.

Falownik hybrydowy ma również inne zalety. Można do niego podłączyć dodatkowe źródła zasilania, takie jak agregat prądotwórczy, co pozwala na dłuższe podtrzymanie pracy domowych urządzeń, nawet w trudnych warunkach pogodowych. Co więcej, w przypadku nadmiaru energii, falownik może przekierować ją do sieci lub naładować akumulatory.

Zasilanie awaryjne, jest coraz ważniejszym elementem w planowaniu instalacji elektrycznych w nowoczesnych domach. Niezawodne zasilanie w sytuacjach kryzysowych, pozwala na bezpieczne funkcjonowanie domu i jego mieszkańców. Dzięki agregatom prądotwórczym oraz nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak instalacje fotowoltaiczne z falownikami hybrydowymi, można skutecznie chronić się przed skutkami przerw w dostawie energii.

Źródło: Budujemy Dom