środa, 27 lipiec 2022 14:40

Jakie rodzaje rolet wyróżniamy?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Rolety-Żaluzje Rolety-Żaluzje pexels

Rolety są obecnie wykorzystywane niemalże w każdym domu. Ograniczają dostęp promieni słonecznych do pomieszczeń oraz zapewniają prywatność domownikom. Jednak przy wyborze odpowiednich produktów warto sprawdzić jakie rodzaje są obecnie dostępne na rynku.

 

Rodzaje rolet materiałowych

Rolety można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Te montowane w pomieszczeniach to przede wszystkim produkty materiałowe. Można je podzielić ze względu na ich wygląd na kilka podkategorii.

Klasyczne rolety

Rolety standardowe, klasyczne najczęściej można spotkać w polskich domach. Ich montaż jest prosty i nie wymaga pomocy specjalistów. Dodatkowo są dostępne w wielu kolorach, co umożliwia ich dopasowanie do każdego wnętrza. To wpływa na ich uniwersalność i ponadczasowy charakter.

Ich wadą jest niewielka wartość dodana w postaci poprawy estetyki wnętrza. Tkaniny, z jakich są wykonane również są ograniczone. Za to ogromną zaletą jest niewielka cena oraz dowolność w doborze do stylu wnętrza.

Rolety dzień noc

Rolety dzień noc zyskały popularność już kilka lat temu. Jednak ze względu na ich praktyczne zastosowanie oraz estetyczny wygląd, nadal są bardzo lubiane. Charakteryzują je ułożone naprzemiennie panele o różnym stopniu przepuszczalności dla światła. Dzięki manewrowaniu ich położeniem, można regulować nasłonecznienie w pomieszczeniu.

Wśród produktów wewnętrznych rolety dzień noc stanowią jedną z ciekawszych pozycji. Dostępne są przede wszystkim w jasnych kolorach. W ten sposób można nadać pomieszczeniu lekkości, jednocześnie dbając o estetykę wnętrza.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to prawdziwe perły wśród rolet wewnętrznych. Łączą w sobie doskonale względy praktyczne i estetyczne. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy potrzebują dodać ciekawy element do pomieszczenia.

Ułożenie materiału w roletach umożliwia ich dowolne dopasowanie nasłonecznienia w pokoju. Tkaniny, z których są wykonane są najczęściej bardzo jasne. Może to stanowić wadę, ponieważ wymagają one starannego czyszczenia. Jednak wystarczy odrobina regularności, aby zadbać o ich wygląd. W sklepie Rolety-Żaluzje można spotkać kilka typów tych produktów.

Zewnętrzne rolety okienne

Rolety zewnętrzne różnią się od wewnętrznych przede wszystkim rodzajem zastosowanego materiału. Są one również grubsze oraz bardziej wytrzymałe na czynniki zewnętrzne.

Ich najważniejszą zaletą jest możliwość redukcji hałasu oraz lepsza stabilność temperatur pomieszczeń na przestrzeni całego roku. Latem zapobiegają nadmiernemu nasłonecznieniu pomieszczeń, a zimą stanowią dodatkową izolację cieplną. Dlatego sprawdzają się bardzo dobrze przede wszystkim w domach jednorodzinnych.

Antywłamaniowe rolety zewnętrzne

Mówiąc o rodzajach rolet nie można nie wspomnieć o tych antywłamaniowych. Jest to rodzaj produktów stosowanych na zewnątrz. Mają one przede wszystkim chronić domowników przed włamaniem. Utrudniają lub uniemożliwiają wtargnięcie do domu. Pełnią również funkcje standardowe dla klasycznych rolet zewnętrznych.

Rolety zewnętrzne z dodatkowym wyposażeniem

Rozwiązaniem, jakie można spotkać w nowoczesnych domach, jest zastosowanie rolet zewnętrznych z panelami solarnymi. W dzień, kiedy słońce na nie pada, ładują się ich baterie. W ten sposób można oszczędzać energię elektryczną, jednocześnie posiadając zewnętrzne rolety w swoim domu.

Z każdym rokiem pojawiają się nowe rodzaje rolet, które mogą być wykorzystywane w nowoczesnych mieszkaniach. Coraz częściej są one dostosowane do wymagań obecnego klienta. Odpowiadają również na potrzeby użytkowników, łącząc w sobie aspekty praktyczne i estetyczne.